Nowe badania nad komórkami macierzystymi

Liftingujące maski, pilingi i kremy mają na celu przywrócić młody wygląd skóry. Obecnie wiele się mówi na temat komórek macierzystych, których właściwości mogą być przydatne w odmładzaniu skóry. 

Komórki macierzyste są zlokalizowane w skórze właściwej, w której stale odnawiają i różnicują się w odpowiednie komórki skóry. Niestety z upływem lat starzeją się i wolniej ulegają autoregeneracji.

Naukowcy z Rockefeller University odkryli dwa białka, które odpowiedzialne są za procesy autoregeneracji komórek macierzystych.
W Nature Genetics opublikowano artykuł poświęcony komórkom macierzystym, które są niezbędne w utrzymaniu młodego wyglądu skóry.

Badania prowadzone przez Elaine Fuchs na myszach wykazały, że białka TCF3 oraz TCF4 obecne w jądrach komórek macierzystych są  odpowiedzialne za różnicowanie się komórek nabłonka oraz stymulują mieszki włosowe.

Myszy pozbawione tych białek nie były zdolne do utrzymania prawidłowych funkcji naskórka. Fuchs jest przekonana, że badania właściwości komórek macierzystych mogą być pomocne w medycynie regeneracyjnej.

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog