11 marca 2021
Wiosenne zabiegi upiększające. Co wybrać?
Zapach świeżego wiosennego powietrza, pierwsze promienie słońca i brak zalegającego na ulicach śniegu. Na to właśnie wszyscy czekaliśmy! Wraz z kilkoma dodatnimi stopniami na termometrze przyszła do nas wiosna i dodatkowy zastrzyk energii. Jak zwykle zachęcamy do spożytkowania go nie tylko na dodatkowe działania w pracy lub życiu osobistym. Pomyślmy o sobie! To doskonały czas na skorzystanie z odkładanych tak często zabiegów upiększających. W końcu masz na nie czas i motywację do tego, by je zrobić. Medycyna estetyczna przychodzi z całą paletą specjalistycznych zabiegów, które pozytywnie wpłyną nie tylko na Twój wygląd, ale także na ogólne samopoczucie. Co wybrać? Przygotowaliśmy przegląd kilku najpopularniejszych i najlepszych zabiegów na ten energetyczny czas.
Gładkie i piękne ciało? – Karboksyterapia
Wakacje już niedługo, prawda? Czas zadbać o piękne i smukłe ciało, które doda nam pewności siebie! Jednym ze sposobów wspomagających uzyskanie rewelacyjnego efektu jest karboksyterapia. Jest to sposób na wykorzystanie właściwości dwutlenku węgla w medycynie estetycznej i polega na iniekcjach medycznym gazem do tkanek poddawanych leczeniu. Rozchodzący się po tkankach CO2 rozszerza naczynia krwionośne stymulując proces ich regeneracji. Doprowadza również do powstania niegroźnego stanu zapalnego co z kolei pobudza produkcję kolagenu i elastyny.
Cały zabieg jest bezbolesny, a jedynym dyskomfortem, jaki możemy odczuć jest efekt „rozchodzenia” się gazu po organizmie. Sama wizyta trwa krótko, bo zaledwie kilkanaście minut, jednak do osiągniecia pełnego, zaplanowanego efektu będziemy potrzebowali co najmniej kilku zabiegów. Czy warto? O to najlepiej zapytać zadowolonych klientek, lecz jak wskazują specjaliści wzrost produkcji kolagenu i elastyny, który może sięgać aż 40% zapewnia szybką regenerację i długotrwały efekt młodej skóry.
Wielką zaletą karboksyterapii jest brak trwałych uszkodzeń skóry. Jest to zabieg mało inwazyjny i skuteczny. Dlatego mogą go stosować osoby, które boją się zabiegów inwazyjnych. Kolejnym atutem jest łatwość jej stosowania. Szybki i bezbolesny zabieg nie skutkuje bowiem niczym, co wymagałoby długiego „dochodzenia do siebie”. W miejscu ukłucia może pojawić się jedynie delikatny ból lub rumień, jednak są to dolegliwości, które po upływie zaledwie kilku godzin powinny ustąpić. Aby zapobiec poważniejszym konsekwencjom należy po wizycie powstrzymać się od aktywności fizycznej oraz relaksowania się na saunie lub basenie. Innym docenianym walorem karboksyterapii jest stosunkowo niska cena jednego zabiegu, która może wahać się od 100 do kilkuset złotych. Oczywiście, tak jak wspominaliśmy, do pełnego zakładanego efektu konieczne jest kilkukrotne powtórzenie wizyty, jednak nadal stanowi to niezwykle atrakcyjną ofertę w porównaniu do klasycznych metod stosowanych do poprawy estetyki ciała.
Niestety karboksyterapia wiążę się z szeregiem przeciwskazań co w pewnym stopniu powstrzymuje ekspertów w zachwytach nad tą metodą. Choć jest określana jako prosty zabieg to nie mogą z niej skorzystać m.in. osoby cierpiące na cukrzycę, padaczkę, choroby płuc, nowotwór lub hemofilię. Lista jest długa, a uzupełniają ją takie dolegliwości jak trądzik różowaty czy opryszczka. Podobnie jak w przypadku innych metod z karboksyterapii nie można skorzystać będąc w trakcie ciąży.
Kolejny krok? Depilacja!
Może to właściwy moment na skorzystanie z rozważanej od dawna depilacji laserowej skóry? Na każdym kroku atakują nas reklamy o domowych depilatorach – zainwestuje w zabieg u specjalisty i pozbądź się problemu raz na zawsze!
Przystępując do depilacji laserowej pamiętaj, że jest to profesjonalny zabieg. Polega on na uszkodzeniu brodawki włosa, która zaopatruje go w substancje odżywcze i umożliwia jego wzrost. W celu skutecznego usunięcia włosa, światło musi zostać pochłonięte przez melaninę, która jest zgromadzona w opuszce włosa i łodydze. Dochodzi do termicznego uszkodzenia mieszków włosowych i zmniejszenia zdolności regeneracyjnych poprzez destrukcję naczyń włosowatych bez uszkodzeń okolicznych tkanek.
Pomimo profesjonalnego charakteru zabiegu nie pozwala on na trwały efekt po jednorazowej wizycie w wybranej klinice. Oczywiście, każde kolejne spotkanie ze specjalistą będzie skutkowało coraz mniejszą ilością odrastających włosków, lecz aby całkowicie pozbyć się owłosienia należy zarezerwować sobie czas na 5-6 wizyt w odpowiednich odstępach czasowych. Dokładna ilość zależy od obszaru, jaki chcemy wydepilować, stopnia owłosienia, odcienia włosów oraz ich kondycji i powinna zostać uprzednio skonsultowana ze specjalistą. Innym ważnym czynnikiem wpływającym na przebieg całkowitej depilacji jest też standard, jakiego używa laser wykorzystywany podczas zabiegu. Tutaj również warto sprawdzić uprzednio podstawowe informacje dotyczące urządzenia. Zdecydowanie dłużej zajmie nam bowiem osiągnięcie rezultatu z wykorzystaniem popularnych laserów IPL lub rubinowych, od tych działających z pomocą laserów długo-impulsowych Nd:YAG czy też operujących falą o długości 810nm, który jest wskazywany przez wielu ekspertów jako najskuteczniejszy z opcji dostępnych na rynku.
Choć to dosyć powszechna wiedza, to warto podkreślić, że depilacja laserowa to najlepsza metoda na długotrwały efekt gładkiej skóry. Odpowiednia ilość zabiegów, w przerwach, które były wcześniej skonsultowane ze specjalistą powinna nam zapewnić trwały, dożywotni efekt w przypadku nawet 90% depilowanych włosków. Oczywiście jest to też zależne od jakości samego zabiegu i urządzeń do niego wykorzystywanych, jednak z pewnością żadna inna z metod nie gwarantuje tak długotrwałych rezultatów i komfortu jaki wynika z trwałej depilacji. Najlepsze efekty uzyskiwane są w przypadku ciemnych włosów. To właśnie ciemne odcienie są bogate w tak potrzebną do powodzenia całego procesu melaninę – ciemny pigment, który pochłania wiązkę lasera. Włoski blond, siwe czy rude ubogie w ten element mogą być problemem i nie gwarantują powodzenia całkowitej depilacji.
Nie zapomnij o oczyszczeniu!
Wiosną warto pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które uzbierały się w zimowym czasie. Warto wybrać profesjonalny peelin, który nam na to pozwoli. Jedną z najpopularniejszych metod peelingu medycznego, gwarantującego skuteczność jest peeling kawitacyjny. Polega on na wykorzystaniu dźwięków o niskiej częstotliwości, które wywołując wibracje tworzą fale mechaniczne usuwające zrogowaciałe komórki naskórka i złuszczające delikatnie skórę. Dochodzi do oczyszczenia porów z nadmiaru łoju i usunięcia bakterii i grzybów. I choć cały opis zabiegu brzmi dosyć skomplikowanie, jest on w pełni nieinwazyjny i może być wykonywany w każdym wieku do każdego rodzaju skóry. Zainteresowane powinny być szczególnie osoby walczące z trądzikiem, zaskórnikami i wągrami, gdzie kawitacja, jak również nazywany jest ten zabieg, może okazać się szczególnie skuteczna.
Kolejną odmianą peelingu medycznego jest tzw. peeling węglowy z wykorzystaniem lasera. Polega on na pokryciu skóry warstwą specjalnej koloidalnej zawiesiny węgla. Drobinki węgla wnikają w najdrobniejsze nierówności, zagłębienia oraz ujścia gruczołów łojowych i absorbują energię światła laserowego, dlatego też następnie na wybrany obszar kieruje się wiązkę laserową, która wykorzystując procesy związane z laseroterapią (fotoablacja oraz fototermoliza) doprowadza do usunięcia zewnętrznej warstwy naskórka wraz z jego niedoskonałościami oraz oczyszczenie i zwężenie ujść gruczołów skóry, ujednolicenie kolorytu i stymulację produkcji kolagenu. Podobnie jak w przypadku kawitacji zabieg ten jest szczególnie polecany w przypadku osób borykających się z problemem trądziku, przebarwień, szorstkiej cery, czy skóry z oznakami starzenia. Sam zabieg jest potocznie nazywany „Black Doll”, a jego efekt zależy także od sprzętu wykorzystywanego w klinice, której usługi nas interesują. W tej sytuacji warto dopytać, czy dana instytucja korzysta z nowoczesnych maszyn, takich jak laser Nd:Yag Q-Switch. Dzięki temu uzyskamy satysfakcjonujący rezultat, który uzupełniany rutynową profilaktyką i nawilżaniem utrzyma się na długi czas.