Leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty jest przewlekłą, chorobą dojrzałej skóry, którą można leczyć w gabinetach zabiegowych. Objawia się nadreaktywną cerą, skłonną do zaczerwień. Jej problemem może być zarówno łojotok, skłonność do wyprysków, grudek, krostek i jednoczesne odwodnienie. Z pewnością będą na niej widoczne popękane naczynka. Bo to właśnie słabe, kruche naczynia leżą u podłoża tej choroby.

Jeśli więc zauważysz u siebie częste zaczerwienienie skóry, rumień, tkliwą, zaróżowioną cerę przez którą tu i ówdzie przebijają pęknięte naczynka, skłonną do wyprysków, zgłoś się do dermatologa i skonsultuj problem. Im szybciej uświadomisz sobie, że dolega ci trądzik różowaty, tym skuteczniej możesz zapobiec rozwojowi choroby właściwą pielęgnacją.

W większym stopniu na tę chorobę zapadają dojrzałe kobiety, ale za to mężczyźni częściej przechodzą ją ostrzej. Trądzik różowaty jest dolegliwością nawracającą. Wyróżnia się kilka jego różnych etapów:

  • teleangiektatyczno-rumieniowatą – ciemny czerwony rumień na środku twarzy (czoło, nos, policzki),
  • trądzik różowaty zapalny – utrwalony rumień zaczynają pokrywać czerwone grudki, białe krostki z jałową zawartością, skóra łuszczy się,
  • trądzik różowaty piorunujący – to ostra postać ze szpecącymi wykwitami ropnymi,
  • rynofyma – przerost tkanki łącznej i gruczołu łojowego,
  • oczną – objawia się m.in. zaczerwienionymi, podrażnionymi oczami.

Jak sobie radzić z trądzikiem różowatym? Leczenie jest długie, wymaga regularności i konsekwencji. Należy działać wielotorowo, dbać o właściwą dietę, dobre nawyki, codzienną pielęgnację oraz korzystać z właściwych zabiegów kosmetologicznych, które z jednej strony mogą zadziałać profilaktycznie z drugiej złagodzić pojawiające się objawy lub ich skutki.

Przy trądziku różowatym niezwykle istotne jest nie tylko to, co robisz dla swojej skóry, ale także to, czego jej oszczędzasz. Wskazane jest ograniczone spożywanie ostrych potraw, węglowodanów czy jedzenia przetworzonego, palenie papierosów, picie alkoholu, narażanie skóry na gwałtowne zmiany temperatur, a więc na przykład korzystanie z sauny, gorących kąpieli, jedzenie gorących potraw, opalanie się, nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieni UVA i UVB.

Leczenie polega na uszczelnianiu i obkurczaniu naczyń krwionośnych. To ich słaba kondycja przyczynia się do powstawania na powierzchni skóry wyprysków. Kruche naczynia powodują, że z większa łatwością przedostają się do skóry czynniki zapalne. W terapii stosuje się więc również preparaty działające antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Co więcej słabość sieci naczyń włosowatych naraża skórę na szybsze starzenie. Osłabiony naskórek jest bardziej podatny na wpływy środowiska.

Jednocześnie więc warto zadbać o właściwą pielęgnację – stosować kremy z filtrem, preparaty bogate w witaminę C, która wzmacnia naczynia krwionośne oraz rutynę, dzięki której lepiej się ona wchłania. Warto pamiętać też o witaminie PP, ponieważ łagodzi stany zapalne skóry oraz zmniejsza nadmierną reaktywność naczyń. Bezwzględnie należy używać kosmetyków bezzapachowych, bezalkoholowych, bez barwników, które nie rozdrażnią dodatkowo skóry i jej nie osłabią. Warto postawić na głębokie nawilżenie i oczyszczenie, ale przy użyciu odpowiednich preparatów. Obowiązkowo pamiętać o podstawach, jak np. zmywanie makijażu.

Dbając o skórę należy mieć na uwadze jej zróżnicowane potrzeby:

  • wrażliwość na bodźce,
  • łojotok,
  • naczyniowość,
  • podatność na odwodnienie,
  • starzenie się.

By zmierzyć się skutecznie z problemem, należy działać kompleksowo. Gabinety mają do zaoferowania w tym zakresie całą listę zabiegów.

Wzmocnij naczynia

  • Priorytetem jest wzmocnienie naczyń krwionośnych, stąd warto zainwestować w kuracje bogate w witaminę C. Należy do nich m.in. Jonoforeza z witaminą C.

Działaj kompleksowo

  • Wspaniale też pielęgnuje przy tej chorobie kwas azelainowy. To prawdziwe antidotum niemal na wszystkie potrzeby skóry z trądzikiem różowatym. Nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej i naczyniowej. Ma działanie przeciwzapalne, może być stosowany zarówno w remisji choroby jak i w fazie zapalnej. Łagodzi podrażnienia, niweluje zaczerwienienia oraz grudki. Działa przeciw zmarszczkom. Zabieg z tym kwasem znajdziesz w ofercie SC Beauty pod nazwą Azelac peel.
  • Warta rozważenia jest też maska algowa. Łagodzi, regeneruje i wycisza skórę. Jest bogata w cenne składniki, mające działanie regeneracyjne i nawilżające. Zapobiega utracie elastyczności skóry i powstawaniu wolnych rodników. Zawarty w niej pakiet substancji poprawia mikrokrążenie oraz stymuluje komórkową przemianę materii. Wyposaża komórki w ochronę przed działaniem promieni UV. Zawarte w niej lipidy uszczelniają płaszcz tłuszczowy naskórka i działają przeciwzapalnie oraz przeciwalergicznie.

Redukuj popękane naczynka

  • By pozbyć się już pękniętych naczynek, można skorzystać z laseroterapii, w efekcie której uszkodzona żyłka zostaje zamknięta i z czasem zanika. Zabieg nie wymaga przerwania naskórka – jest szybki i mało inwazyjny.
  • Lampa Sollux z filtrem niebieskim – obkurcza naczynia krwionośne, uspokaja i wycisza skórę.
  • Lampa Bioptron – poprawia mikrokrążenie, wpływa na regenerację komórek, usprawnia działanie układu limfatycznego, stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, odpręża mięśnie i wycisza nerwy.
  • Elektroterapia – zabieg polegający na zamknięciu naczynia przy użyciu impulsów elektrycznych – zalecany przy uszkodzeniach większych naczyń.
  • Krioterapia – zmiany usuwa się, działając niską temperaturą.

W przypadku skóry z trądzikiem różowatym lepiej wykluczyć intensywne masaże twarzy, ale można zainwestować w drenaż limfatyczny. Nie rozszerza naczyń, a odprowadza płyn do węzłów chłonnych, pozbywając się tym samym zbędnych produktów przemiany materii oraz obrzęków.

Nasze zabiegi:

Azelac Peel – leczenie trądziku różowatego

Skóra obdarowana trądzikiem różowatym jest wyjątkowo wymagająca. Z jednej strony potrzebuje solidnego oczyszczenia, z drugiej bardzo delikatnego potraktowania i wzmocnienia naczyń krwionośnych.  Wymaga terapii działającej…...

Leczenie dermatologiczne

Leczenie dermatologiczne stosowane jest w przypadku dolegliwości skórnych, a więc również wtedy, gdy wystąpią choroby paznokci i skóry głowy. Dermatolog zajmuje się ponadto leczeniem chorób…...

Laserowe zamykanie naczynek krwionośnych

Gładka, rozświetlona cera to marzenie osób ze skórą naczyniową. Pajączki, pęknięte lub rozszerzone naczynka, rumień, trądzik różowaty, plamy naczyniowe – wszystkie te drażniące defekty kwalifikują…...

Infuzja tlenowa

Bezigłowa terapia tlenem, która przeciwdziała starzeniu i jest całkowicie bezpieczna. Tlen ma tu dwojakie zadanie. Po pierwsze odpowiednio stężony i sprężony odpowiada za skuteczny transport substancji…...

Peelingi medyczne – zabieg na twarz

Ich celem jest intensywne złuszczenie naskórka i dotarcie do skóry właściwej. W zależności od substancji po którą sięgniemy, możemy uzyskać efekt oczyszczający, odmładzający, rozjaśniający, itp. Do…...

Wskazania do zabiegu

  • oczyszczanie skóry,
  • odmłodzenie skóry,
  • rozjaśnienie skóry.

 

Przeciwwskazania

  • ciąża i laktacja,
  • aktywna opryszczka,
  • terapia retinoidami,
  • przerwana ciągłość naskórka,
  • poważne stany zapalne skóry.

Szukasz czegoś innego?

spróbuj wyszukać w tych kategoriach:

 Płatność ratalna