Infuzja tlenowa – leczenie AZS
Masz atopowe zapalenie skóry i zastanawiasz się, które zabiegi są dla Ciebie? Z pewnością należy do nich Infuzja tlenowa. To zabieg, który ma szerokie działanie…...
AZS nie da się wyleczyć, ale można w znaczącym stopniu cofnąć objawy atopii, by przynieść sobie ulgę i powrócić do normalności. Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, nawrotowa i nieuleczalna choroba. Chorują na nią zarówno dzieci jak i dorośli. W zaostrzonym stadium przyjmuje bardzo dokuczliwą postać – silnego swędzenia, zaczerwienienia, rogowacenia i łuszczenia się skóry. Defekty te powodują nie tylko dyskomfort fizyczny, ale także psychiczny.
AZS to nie jest tylko choroba alergików. W większości przypadków występuje samodzielnie. Przyczyną atopii jest defekt genetyczny powodujący niewłaściwą budowę skóry, pozbawioną bariery ochronnej.
Atopia może dać o sobie znać już w wieku dziecięcym i ustąpić lub nie w późniejszym okresie życia. Choroba długo może nie dawać objawów. Uaktywnia się, gdy zaistnieje kilka czynników, w tym genetyczne, immunologiczne i środowiskowe.
To ważne, by osoby cierpiące na AZS wiedziały, że istnieją skuteczne metody, które mogą im przynieść ulgę. Nie wszystko co warto dla siebie zrobić w tym wypadku to wyeliminować czynniki drażniące. Odpowiednio pielęgnując skórę, można doprowadzić do reemisji choroby. Całkowicie atopii wyleczyć się nie da.
Pierwsza wizyta
Terapię dobiera się w zależności od natężenia choroby – może mieć ona bardzo łagodną postać lub ostrą, dotyczyć tylko miejscowych problemów lub rozległych obszarów.
By zdiagnozować AZS stosuje się punktowe testy skórne lub atopowe testy płatkowe. Lekarz może też zalecić badania laboratoryjne krwi, podczas którego oznacza się całkowite stężenie przeciwciał IgE lub stężenie przeciwciał IgE przeciwko poszczególnym alergenom lub ich grupom.
Bardzo ważny jest wywiad z pacjentem, uświadomienie mu wielu kwestii i na podstawie rozmowy, ustalenie, które czynniki wywołują objawy, zaostrzają sytuację i należałoby je mieć pod kontrolą. W przypadku atopii musimy przede wszystkim kontrolować się, by nie dopuścić do zaostrzenia się objawów. Na pewno lekarz udzieli wskazówek jak dbać o siebie, jak pielęgnować skórę, np. stosując dermokosmetyki z emolientami, w przypadku alergików, jak radzić sobie w okresie pylenia alergenu, na co uważać w diecie, z jakich środków czystości korzystać, itp. Należy pamiętać, że leczenie w przypadku atopowego zapalenia skóry wymaga holistycznego podejścia – nierzadko współpracy dermatologa, alergologa, dietetyka, a także i psychologa.
Sposoby leczenia
Nie można wyleczyć się z AZS, ale można wyleczyć się z objawów. W pierwszej kolejności powinno pokonać się stan zapalny, jeżeli się pojawił oraz zakażenia bakteryjne, grzybicze czy wirusowe, o ile mamy z takimi do czynienia. Lekarz dermatolog zaleci odpowiednią terapię.
W następnej kolejności można pracować nad wyleczeniem nadmiernego wysuszenie skóry i jej łuszczenia się, złagodzić uciążliwy świąd. W leczeniu AZS standardowo stosuje się leki, sterydy, dermokosmetyki, maści lecznicze.
Samodzielnie, w ramach codziennej pielęgnacji skórę należy natłuszczać, by przywrócić jej odpowiednie nawilżenie oraz wyposażyć ją w płaszcz hydrolipidowy, który będzie ją chronić przed działaniem czynników z zewnątrz. W tym celu należy sięgnąć po dermokosmetyki z emolientami i mocznikiem, który wiąże wodę.
Zalecane preparaty koją i redukują podrażnienia, nawilżają skórę, zmniejszają świąd, działają przeciwzapalnie. Są tak przygotowane, by nie podrażniać, nie zaogniać sytuacji. Niestety tradycyjne metody pochłaniają czas i pieniądze, wymagają olbrzymiej konsekwencji i regularności i nie zawsze są wystarczająco efektywne. Dlatego warto rozważyć terapie zabiegowe – na przykład naświetlania lampami UVA i UVB czy infuzję tlenową. Przynoszą ulgę i skutecznie niwelują objawy choroby, działają przeciwzapalnie i okluzyjnie, wzmacniają skórę, przywracając jej odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie.
Nie masz pewności, czy to AZS? Skonsultuj problemy skórne z dermatologiem.
Masz atopowe zapalenie skóry i zastanawiasz się, które zabiegi są dla Ciebie? Z pewnością należy do nich Infuzja tlenowa. To zabieg, który ma szerokie działanie…...
Leczenie dermatologiczne stosowane jest w przypadku dolegliwości skórnych, a więc również wtedy, gdy wystąpią choroby paznokci i skóry głowy. Dermatolog zajmuje się ponadto leczeniem chorób…...
Czy to atopia? Alarmujące objawy.
Skóra swędzi, jest przesuszona i może być zaczerwieniona, łuszczy się, naskórek rogowacieje. Miejscowo, na przykład tylko na zgięciach rąk lub na większych partiach ciała. Trudno opanować drapanie. Na powierzchni skóry mogą tworzyć się grudki, strupki, ropiejące ranki. Podrażniona, a w zasadzie rozdrażniona skóra jest podatna na zakażenia, takie jak opryszczka, gronkowiec, grzybica.
spróbuj wyszukać w tych kategoriach: