Z ludzkiej skóry – insulina

Specjaliści z Harvard Stem Cell Institute „przerobili” komórki skóry pobrane od pacjentów z cukrzycą typu I na komórki beta trzustki odpowiedzialne za syntezę insuliny. W reakcji tej niezbędne okazały się komórki macierzyste.

Opracowana przez naukowców metoda HSCI początkowo będzie jedynie wykorzystywana do stworzenia modelu powstawania i rozwoju cukrzycy typu I.

Cukrzyca typu I (łac. Diabetes mellitus typi 1, ang. Insulin Dependent Diabetes Mellitus – w skrócie IDDM), nazywana też cukrzycą insulinozależną. U jej podłoża leży przewlekły, autoimmunologiczny proces chorobowy prowadzący do powolnego zniszczenia, produkujących insulinę, komórek ? wysp trzustkowych i w następstwie tego do utraty zdolności jej wydzielania. Pełnoobjawowa cukrzyca typu 1, jeśli nie jest leczona za pomocą iniekcji insuliny, jest chorobą śmiertelną.

? Stale nie znamy mechanizmu, który odpowiada za tę chorobę. Nie wiemy, od których komórek cały proces się zaczyna, nie wiemy, czy niektórzy ludzie są na tę chorobę skazani, ani czy możemy coś zrobić, żeby jej zapobiegać i czy możemy ją odwrócić ? mówi Melton.

? Mamy wiele mysich modeli tej choroby, ale to, czego się z nich dowiedzieliśmy, nie sprawdzało się u człowieka ? tłumaczy Melton. ? Teraz się dowiemy, dlaczego chorują na to ludzie.

Obecnie produkcja komórek odpowiedzialnych za syntezę insuliny nie jest oceniana jako wydajna. Początkow produkcja polegała na tym, że od dwóch pacjentów w wieku 32 i 30 lat pobrano komórki skóry, które następnie zainfekowano wirusami (wszczepiły one geny SOX2, OCT4, KLF4) przekształcające je w komórki macierzyste.

Po trwającej cztery tygodnie hodowli naukowcy odizolowali zmienione komórki macierzyste od pozostałości, a następnie rozpoczęli ich przeksztgałcanie w komórki trzustki i oczekiwania na pierwszą insulinę. 

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog