Mleko acidofilne w walce z trądzikiem pospolitym

Mleko acidofilne oprócz walorów smakowych posiada dobroczynny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia barierę jelitową ale jednocześnie pozytywnie wpływa na kondycję naszej cery. Spożywając produkty fermentowane dbamy o estetyczny wygląd i dobre samopoczucie.

Mądrość dawnych czasów nakazywała spożywać produkty tworzone przez naturę. Fermentacja czy kiszenie, wędzenie to metody w rękach naszych pradziadów pozwalające przeżyć ciężkie czasy wojen, nie tylko ze względu na możliwości przechowywania tych produktów, ale także na ich szczególne właściwości polepszające stan zdrowia.

W 1930 roku Panowie John H. Stokesa i Donald M. Pillsbury wysunęli postulat: łączący stany emocjonalne, zaburzenia układu pokarmowego i trądzik. Rozważali nad rolą stanów lękowych w patogenezie zmian trądzikowych. Sugerowali, iż stres zwiększa przepuszczalność jelit co prowadzi do ogólnoustrojowego i miejscowego zapalenia skóry. Środkiem mogącym zaradzić tym problemom są szczepy Bacillus acidophilus. Na długo zanim stały się one probiotykami Stokes i Pillsbury informowali o korzyści ze spożywania napojów fermentowanych.
Whitney P. Bowe i Alan C. Logan w pracy na temat trądziku pospolitego i probiotyków nawiązują do postulatów Stokesa i Pillsbury w kontekście dzisiejszych badań. Wszystkie one potwierdzają, że stres powoduje upośledzenie bariery jelitowej, a jej wzmocnienie poprawia kliniczny obraz trądziku. Stosowanie probiotyków w walce z trądzikiem, zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie wydaje się mieć logiczne uzasadnienie. Badania potwierdzają, że lotiony probiotyczne używane zewnętrznie przez 8 dni zmniejszają ogniska zapalne o 50 %. Oprócz zdolności przeciwbakteryjnych w stosunku do Propionibacterium acnes zapewniają również barierę ochronną.
 
Współcześni naukowcy potwierdzili teorie opisane w 1924 roku o sposobach poprawy cery i funkcji umysłowych przez podawanie doustne Lactobacillus acidophilus. Probiotyki zwiększają odporność komórek nerwowych na stres a odpowiednia dieta o niskim ładunku glikemicznym zmniejsza ryzyko trądziku. Wysoka zawartość tłuszczu i cukrów oraz pozbawienie diety błonnika są związane z niskim poziomem Lactobacilus i Bifidobacterium i są uważane jako jedne z czynników ryzyka powstania trądziku.
 
Udowodniono, że jedną z przyczyn pojawiania się trądziku jest spożywanie mleka odtłuszczonego zawierającego hormonu wzrostu IGF1. Bakterie Lactobacilus mają zdolność utylizacji IGF1 w trakcie fermentacji mleka i w wyniku czego uzyskiwany jest 
4-krotnie niższy poziom IGF1 w produkcie fermentowanym w stosunku do mleka odtłuszczonego. Spożywanie mleka fermentowanego powoduje absorpcję hormonu wzrostu IGF1 w jelicie czego nie obserwuje się po spożyciu mleka odtłuszczonego.
Zgodnie z definicją FAO/WHO oraz FIL/IDF mleko acidofilne jest to napój uzyskany z fermentacji przeprowadzonej dzięki mikroflorze Bifidobacterium sp. o właściwościach probiotycznych, będącej naturalną florą jelita grubego i mikroflory jelita cienkiego Lactobacillus acidophilus. Zawartość Bifidobacterium sp. w produktach nie powinna być niższa niż 106j.t.k./ml w ostatnim dniu przydatności do spożycia, a Lactobacillus acidophilus – 107j.t.k./ml
Mleko acidofilne dla poprawy walorów smakowych, może być wzbogacone o owoce lub cukier. Starajmy się jednak nie zwiększać indeksu glikemicznego i pozostańmy przy spożywaniu produktów bez dodatku cukru.
Możemy więc pokusić się o wysunięcie wniosku, iż picie mleka acidofilnego wspomaga pielęgnację cery z trądzikiem pospolitym a zarazem pozytywnie wpływa na poprawę nastroju. Codzienny widok skóry wymagającej korekty nie jest komfortowy. Jednoczesne rozwiązanie kilku problemów utrudniających życie codzienne podwyższy jego standard, zwłaszcza kobiet ceniących estetykę wyglądu.
Korzystanie z dawnych doświadczeń może być inspirujące na teraźniejszych badaczy. A my – sięgajmy po produkty fermentowane….
 
Bibliografia
1. „Acne vulgaris, probiotics and the gut-brain-skin axis – back to the future?” Whitney P Bowe and Alan C Logan
 
2. FAO/WHO,1997 Codex Alimentarius Commission. Anex I: Proposed Draft Standard for Fermented Milk Products
 
 
 
 

 

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog