Medycyna estetyczna usunie Twoje blizny!

Nieestetyczne zmiany na ciele nazywane bliznami towarzyszą większości z nas. Choć mogłoby się wydawać, że w związku z ich powszechnością nie powinny stanowić powodu do wstydu, czy budzić negatywne wrażenia, to w opinii wielu stanowią element, który należy ukryć, swoisty ubytek naszej urody. Jak zatem wyeliminować ten problem na stałe? Czy jest to w ogóle możliwe?

Skąd biorą się blizny?

Blizna to zmiana skórna, która powstaje w procesie gojenia rany na skutek doznanego urazu: termicznego, mechanicznego bądź chemicznego. Skóra właściwa zostaje uszkodzona a powstały ubytek zastępowany jest tkanką łączną włóknistą. Blizna może być także powikłaniem po przebytej chorobie bądź stanie zapalnym skóry.

Proces powstawania blizny jest częścią innego procesu: gojenia rany. Etap ten przebiega w 3 etapach: fazy zapalnej, fazy proliferacyjnej oraz fazy dojrzewania.

W fazie pierwszej powstaje skrzep (rodzaj “opatrunku” rany), który chroni przed odwodnieniem i infekcją. Pod nowopowstałym strupem dochodzi do procesu gojenia się rany. Drugi etap to namnażanie się komórek, oczyszczanie się rany z obumarłych komórek, napływ fibroblastów, produkcja kolagenu (niezbędnego do regeneracji tkanki łącznej) i tworzenie ziarniny – tworzą się nowe naczynia krwionośne (w miejsce uszkodzonych) oraz tworzenie nowego nabłonka. Gdy poziom kolagenu ulega obniżeniu, zaczyna się ostatnia faza – przebudowy blizny. Po zakończeniu tego etapu blizna osiąga 80% wytrzymałości zdrowej skóry.

W przypadku zakłóceń któregokolwiek z etapów, ryzyko nieprawidłowego bliznowacenia (keloidów, przerostów) zwiększa się.

Radiofrekwencja mikroigłowa RF sposobem na pozbycie się blizn

Jedną z nowoczesnych metod bezinwazyjnych na pozbycie się tych zmian skórnych jest Radiofrekwencja mikroigłowa RF. Polega ona na rozgrzaniu naskórka oraz skóry właściwej, za pomocą igieł do głębokości na poziomie 0,5-3,5mm. Podgrzanie z jednoczesnym nakłuciem skóry pobudza naturalne procesy regeneracyjne a także neokolagenezę i neoelastogenezę czyli tworzenie się nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Dochodzi wówczas do stopniowego „wypełniania” ubytków w skórze jakimi są blizny potrądzikowe. Ze względu na zróżnicowaną morfologię blizn, a także różną głębokość ich umiejscowienia zazwyczaj potrzebne jest kilka zabiegów w serii.Efekty po radiofrekwencji mikroigłowej są widoczne po jednym zabiegu, lecz dla podtrzymania wyników. Trwałych rezultatów możemy spodziewać się po wykonaniu serii zabiegów.

Karboksyterapia

Jako jedną z najnowocześniejszych metod niwelujących blizny, eksperci wskazują innowacyjny zabieg karboksyterapii. Jest to sposób na wykorzystanie właściwości dwutlenku węgla w medycynie estetycznej i polega na iniekcjach medycznym gazem do tkanek poddawanych leczeniu. Rozchodzący się po tkankach CO2 rozszerza naczynia krwionośne stymulując proces ich regeneracji. Doprowadza również do powstania niegroźnego stanu zapalnego co z kolei pobudza produkcję kolagenu i elastyny.

Cały zabieg jest bezbolesny, a jedynym dyskomfortem, jaki możemy odczuć jest efekt „rozchodzenia” się gazu po organizmie. Sama wizyta trwa krótko, bo zaledwie kilkanaście minut, jednak do osiągnięcia pełnego, zaplanowanego efektu będziemy potrzebowali co najmniej kilku zabiegów. Czy warto? O to najlepiej zapytać zadowolonych klientek, lecz jak wskazują specjaliści wzrost produkcji kolagenu i elastyny, który może sięgać aż 40% zapewnia szybką regenerację i długotrwały efekt młodej skóry.

Wielką zaletą karboksyterapii jest brak trwałych uszkodzeń skóry. Jest to zabieg mało inwazyjny i skuteczny. Dlatego mogą go stosować osoby, które boją się zabiegów inwazyjnych. Kolejnym atutem jest łatwość jej stosowania. Szybki i bezbolesny zabieg nie skutkuje bowiem niczym, co wymagałoby długiego „dochodzenia do siebie”. W miejscu wkłucia może pojawić się jedynie delikatny ból lub rumień, jednak są to dolegliwości, które po upływie zaledwie kilku godzin powinny ustąpić. Aby zapobiec poważniejszym konsekwencjom należy po wizycie powstrzymać się od aktywności fizycznej oraz relaksowania się na saunie lub basenie.

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog