Likwidacja blizn – czuj się pewnie!

Blizny- nieestetyczne pamiątki naszych doświadczeń i przeżyć. Każdy radzi sobie z nimi inaczej. Niektórzy nie zwracają na nie uwagi, inni przykrywają wymyślnymi tatuażami. W czasach współczesnych, kiedy coraz poważnej traktujemy samoakceptację oraz zrozumienie dla innego człowieka, nie powinny stanowić już problemu i swoistego tematu tabu. Niestety, wiele z nas nadal nie jest w stanie z uśmiechem spojrzeć na bliznę, która “ozdabia nasze ciało” Im większy jest jej rozmiar, tym większy problem do zwalczenia. Nie jest to jednak sytuacja z którą należy się tylko i wyłącznie pogodzić. To nie jedyny sposób na wyleczenie ewentualnych kompleksów! Z pomocą przychodzi dorobek medycyny estetycznej, który wynalazł już sposoby na tego typu zmiany naskórne i potrafi skutecznie wypełnić niedoskonałości. Warto zapoznać się ze sposobami na pozbycie się blizn – zyskamy piękny wygląd, samoakceptację. Dodatkowo z pewnością wzrośnie, tak potrzebna w dzisiejszych czasach, nasza pewność siebie. 

Skąd biorą się blizny?


Blizna to zmiana skórna, która powstaje w procesie gojenia rany na skutek doznanego urazu: termicznego, mechanicznego bądź chemicznego. Skóra właściwa zostaje uszkodzona a powstały ubytek zastępowany jest tkanką łączną włóknistą. Blizna może być także powikłaniem po przebytej chorobie bądź stanie zapalnym skóry.

Proces powstawania blizny jest częścią innego procesu: gojenia rany. Etap ten przebiega w 3 etapach: fazy zapalnej, fazy proliferacyjnej oraz fazy dojrzewania.

W fazie pierwszej powstaje skrzep (rodzaj “opatrunku” rany), który chroni przed odwodnieniem i infekcją. Pod nowopowstałym strupem dochodzi do procesu gojenia się rany. Drugi etap to namnażanie się komórek, oczyszczanie się rany z obumarłych komórek, napływ fibroblastów, produkcja kolagenu (niezbędnego do regeneracji tkanki łącznej) i tworzenie ziarniny – tworzą się nowe naczynia krwionośne (w miejsce uszkodzonych) oraz tworzenie nowego nabłonka. Gdy poziom kolagenu ulega obniżeniu, zaczyna się ostatnia faza – przebudowy blizny. Po zakończeniu tego etapu blizna osiąga 80% wytrzymałości zdrowej skóry.

W przypadku zakłóceń któregokolwiek z etapów, ryzyko nieprawidłowego bliznowacenia (keloidów, przerostów) zwiększa się.

Sposób pierwszy – Karboksyterapia

Karboksyterapia to nowość medycyny estetycznej, zyskująca coraz większą popularność. Wykorzystanie dwutlenku węgla, głównego elementu tej metody, jest doceniane przede wszystkim za szybki efekt, często widoczny już po pierwszej wizycie oraz stosunkowo niski koszt. Rozchodzący się po tkankach CO2 rozszerza naczynia krwionośne stymulując proces ich regeneracji. Doprowadza również do powstania niegroźnego stanu zapalnego co z kolei pobudza produkcję kolagenu i elastyny, tak potrzebnych w procesie usuwania rozstępów.


Sam zabieg polega na wstrzyknięciu za pomocą specjalnej igły regulowanej ilości CO2, która rozchodzi się po planowanym obszarze, co można z łatwością zaobserwować w czasie trwania procesu. Postrzegany jest raczej jako bezbolesny, gdyż jedynym dyskomfortem jaki możemy odczuć w trakcie zabiegu jest ukłucie igły oraz wrażenie „rozpychania się” gazu w naszym organizmie. Czas trwania jednego zabiegu zależy oczywiście od wielkości rozstępu, jednak nie powinien on przekroczyć kilkunastu minut. W przeciwieństwie do drobnego liftingu twarzy, czy innych podobnych zabiegów, do których także jest wykorzystywana karboksyterapia, całkowitego usunięcia rozstępów nie uda się dokonać podczas jednej wizyty. Z pewnością konieczne będzie ich ponowienie, a osiągnięcie pełnego efektu powinno nastąpić już po kilku zabiegach.

Niestety karboksyterapia wiążę się z szeregiem przeciwwskazań co w pewnym stopniu powstrzymuje ekspertów w zachwytach nad tą metodą. Choć jest określana jako prosty zabieg to nie mogą z niej skorzystać m.in. osoby cierpiące na cukrzycę, padaczkę, choroby płuc, nowotwór lub hemofilię. Lista jest długa, a uzupełniają ją takie dolegliwości jak trądzik różowaty czy opryszczka. Podobnie jak w przypadku innych metod z karboksyterapii nie można skorzystać będąc w trakcie ciąży.

Podczas rozważań nad tą metodą warto się szczególnie przyjrzeć urządzeniom takimi jak CARBOXYTHERAPY DUAL XT, które wykorzystywane jest w klinice SC Beauty i pozwala na jednoczesne wykonywanie zabiegu karboksyterapii i mezoterapii igłowej co prowadzi do zaskakujących rezultatów. Wzrost produkcji kolagenu i elastyny, który może sięgać aż 40% zapewnia szybką regenerację i niemal całkowitą redukcję wszelkiego rodzaju blizn oraz rozstępów. To wynik godny podziwu, dlatego tak ważna jest odpowiednia selekcja i wybór kliniki oraz specjalisty, do którego się wybierzemy.

Kolejną zaletą karboksyterapii jest łatwość jej stosowania. Szybki i bezbolesny zabieg nie skutkuje bowiem niczym, co wymagałoby długiego „dochodzenia do siebie”. W miejscu ukłucia może pojawić się jedynie delikatny ból lub rumień, jednak są to dolegliwości, które po upływie zaledwie kilku godzin powinny ustąpić. Aby zapobiec poważniejszym konsekwencjom należy po wizycie powstrzymać się od aktywności fizycznej oraz relaksowania się na saunie lub basenie.

Sposób drugi – Radiofrekwencja mikroigłowa RF

Drugą polecaną metodą na pozbycie się wszelkiego rodzaju ubytków skórnych jest Radiofrekwencja mikroigłowa R.F. To metoda stosowana przede wszystkim w zabiegach mających na celu spowolnienie procesów starzenia się skóry. Obkurczenie włókien kolagenowych skóry właściwej powoduje wyraźny wzrost napięcia skóry oraz redukcję drobnych zmarszczek.  Struktura skóry ulega zagęszczeniu przez co zwiększa się jej sprężystość, a zmarszczki zostają wygładzone.

Metoda ta świetnie sprawdza się jednak także w przypadku redukcji blizn. Podgrzanie z jednoczesnym nakłuciem skóry pobudza naturalne procesy regeneracyjne a także neokolagenezę i neoelastogenezę czyli tworzenie się nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Dochodzi wówczas do stopniowego „wypełniania” ubytków w skórze jakimi są blizny potrądzikowe. Ze względu na zróżnicowaną morfologię blizn, a także różną głębokość ich umiejscowienia zazwyczaj potrzebne jest kilka zabiegów w serii.

Zabieg frakcyjnej RF mikroigłowej nie tylko stosowane są na okolicę twarzy, wykorzystuje się je również na ciało w obszarach, gdzie dochodzi do utraty wiotkości skóry spowodowanej dużą utratą wagi lub w wyniku ciąży.

Radiofrekwencja mikroigłowa sprawdza się również w redukcji rozstępów. Rozstępy to ubytki w skórze, powstające w wyniku zerwania włókien kolagenu i elastyny. Zmiany te najczęściej dotykają skóry brzucha, piersi, ud czy pośladków i dotyczą zazwyczaj nastolatków w wieku dojrzewania, kobiet w ciąży czy sportowców. Głównym problemem przy usuwaniu rozstępów jest ich głębokie położenie. Dzięki radiofrekwencji mikroigłowej można precyzyjnie dotrzeć do obszaru zabiegowego na pożądaną głębokość. Po nakłuciu skóry emitowana jest przez igły wiązka fal radiowych, która powoduje ogrzanie tkanki na całej długości mikroigieł, co stymuluje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Włókna kolagenowe skracają się i zagęszczają a rozstępy zaczynają wypełniać i w rezultacie znikają.

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog