Czy można usunąć stare blizny?

Każdy marzy o pięknej i gładkiej skórze bez skaz. Niestety często na skutek (m.in. trądziku, wypadków) tworzą się nieestetyczne blizny, które trudno jest ukryć. Problem blizn doskwiera szczególnie kobietom, zwłaszcza, gdy zlokalizowane są one na twarzy. W artykule przedstawiamy sposoby na pozbycie się blizn.

Stare blizny są efektem uszkodzeń naskórka bądź też głębszych warstw skóry, które miały miejsce w dalekiej przeszłości. Blizny często powstają, gdy nie pozwala się ranie w spokoju zagoić (rozdrapuje się zasychający strupek).

Sposoby na stare blizny

Proces usuwania blizn wymaga cierpliwości, jest bowiem procesem długotrwałym. Nie wszystkie metody są tak samo skuteczne – najlepsze efekty dają zabiegi dermabrazji oraz laseroterapii. Walkę z bliznami można podjąć sposobami naturalnymi, wśród nich znajduje się terapia olejkiem z drzewa herbacianego. Chcąc użyć go w formie nierozcieńczonej, nie wolno stosować go dłużej niż dwa dni. Kilka kropel olejku można dodać do toniku, który stosuje się, na co dzień (bezalkoholowego) lub też kremu. Inną metodą jest stosowanie produktów pielęgnacyjnych z dużą ilością witaminy E, która ma właściwości regeneracyjne.

Do najpopularniejszych inwazyjnych metod usuwania starych blizn, należy:

Mezoterapia igłowa – terapia polega na wstrzykiwaniu pod skórę preparatów zawierających kwas hialuronowy. Zwiększa on napięcie skóry, a także nawilża ją – ułatwia to proces regeneracji. Efekty terapii są widoczne bardzo szybko. Niestety należy pamiętać, że kwas hialuronowy charakteryzuje się tym, że w naturalny sposób rozpada się w organizmie. Tak więc efekty terapii nie będą trwały stale.

Dermabrazja – metoda polega na złuszczeniu zewnętrznej warstwy skóry przy pomocy diamentowej głowicy szybkoobrotowej. Po zabiegu należy nosić opatrunek. Efekty widać po około dwóch miesiącach. Dermabrazja jest skuteczna w likwidowaniu blizn po tatuażu.

Laseroterapia – usuwanie blizn za pomocą zastosowania lasera jest metodą najskuteczniejszą. Sam zabieg polega na wprowadzeniu w skórę mikrowiązki energii laserowej o wysokiej koncentracji mocy i równomiernej penetracji. W czasie krótkiego impulsu wprowadzanych jest do skóry kilka mikrowiązek, które budują strefy uszkodzonej tkanki, poprzez naskórek docierają w głąb skóry właściwej. Następuje naturalna reakcja objawiająca się gojeniem i wytwarzaniem kolagenu. W rezultacie tkanka bliznowata zostaje zastąpiona nową, zdrową tkanką. Dochodzi do wypłycenia blizn od środka. Przy usuwaniu starych blizn stosuje się:

  • laser biostymulujący – pobudza fibroblasty, które są najliczniejszymi komórkami tkanki łącznej właściwej, przyśpiesza formowanie się włókien kolagenu
  • dermabrazja laserowa z użyciem lasera CO2 – ten rodzaj zabiegu najlepsze efekty daje w likwidowaniu blizn potrądzikowych usytuowanych na twarzy
  • frakcjonowanie fototermolizy z wykorzystaniem lasera fraxel  – metoda ta należy do najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych obecnie sposobów usuwania blizn potrądzikowych. Do tego typu zabiegu kwalifikują się wszystkie blizny zanikowe (wklęsłe), drobne wypukłe, bibułkowate cieńkie, przymieszkowe (przypominające prozaki)

Ważne! Zabieg laseroterapii jest trwały. Jednakże takie czynniki jak słońce, upływ czasu, mają wpływ na intensywność utrzymującego się efektu.

SC Beauty Magazine

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog