Kiedy można wykonać zabieg na blizny po zagojeniu rany?

Blizna to naturalny sposób gojenia się skóry. Na ich wygląd (kształt, wielkość), wpływa indywidualna zdolność regeneracyjna organizmu, jak i występowanie zmian zapalnych w trakcie procesu gojenia się rany i powstawania następnie w tym miejscu blizny.

Blizny potrądzikowe, jak i te powstałe na sutek przebytych operacji, to następstwo nieodwracalnego uszkodzenia skóry. W bliźnie dochodzi do zaniku włókien kolagenowych i nowotworzenia naczyń krwionośnych.

Blizna – zasady postępowania

W terapii niezmiernie istotne jest odpowiednie zadbanie o bliznę – przez kilka miesięcy od jej powstania, dochodzi do przebudowywania kolagenu oraz zmienia się struktura blizny.

Leczenie uzależnione jest rodzajem oraz charakterem blizny, a także czasem, jaki upłynął od zagojenia się rany. Do roku czasu od zagojenia się rany nie należy poddawać się terapii chirurgicznej korekty blizny. W tym okresie stosuje się metody zachowawcze oraz małoinwazyjne, których celem jest przyśpieszenie procesu gojenia. Mowa tutaj o stosowaniu (m.in. maści, masaży, zastrzyków sterydowych, dermabrazji, lasera, dermabrazji).

Ważne! Blizny nie da się zupełnie usunąć, jedynie można zamienić jedną bliznę na drugą (lepszą pod względem estetycznym i funkcjonalnym).

Etapy:

  1. Gojenie się blizny – należy zadbać, aby proces gojenia przebiegał prawidłowo. Istotne jest zachowanie aseptyki, blizna musi być regularnie odkażana, a także sucha (nie wolno doprowadzić do jej nadkażenia. Nie wolno zrywać strupów, może bowiem dojść do powstania przebarwień).
  1. Zagojenie się blizny – ważne, aby nie powstała blizna przerostowa (wypukła). Istotne jest wykonywanie odpowiednich czynności, które nie dopuszczą do nieodwracalnych zmian:
  • Preparaty na blizny (odpowiednie medykamenty należy stosować przez około trzy miesiące. Mogą to być maści, plastry silikonowe).
  • Przy większych bliznach (m.in. po cesarskim cięciu) zalecana jest laseroterapia. Laser powinien mieć działanie biostymulujące. Chodzi o to, aby wspomagał prawidłowe gojenie się tkanek. Terapia laserem nie tylko wpływa na proces wspomagania gojenia blizny, ale także wpływa na jej blednięcie.
  • Zabiegi światłem LED, powinny odbywać się przez 10 – 15 minut dwa razy w tygodniu.

Ważne! Powyższe działania mają charakter profilaktyczny.

SC Beauty Magazine

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog