Depilacja woskiem – pacha

W ostatnim artykule była mowa o znaczeniu praktyki podczas wykonywania zabiegu depilacji w gabinecie kosmetycznym. Dzisiaj kontynuujemy. Na początek trochę informacji wstępnych, bez których ani rusz. 

Depilacja woskiem jest bardzo popularną metodą usuwania zbędnego owłosienia w gabinetach kosmetycznych. Depilacja pastą cukrową to nowszy sposób, który dopiero zdobywa swoich wiernych fanów, choć już od wieków jest znany w krajach Bliskiego Wschodu. Lecz jak prawidłowo wykonać zabieg depilacji, która metoda jest lepsza, która skuteczniejsza, a która mniej bolesna, o tym przekonajcie się sami dzięki lekturze całego cyklu artykułów.

W pierwszej części skupię się na prawidłowym przeprowadzeniu zabiegu depilacji woskiem oraz pastą cukrową. Poruszę w nim nurtujące niejedną absolwentkę szkoły kosmetycznej zagadnienia odnośnie tajników udanej depilacji. W dalszych częściach przybliżę obie metody depilacji od strony praktycznej techniki wykonania zabiegu. Zacznijmy od wosku.

Wosk

Depilacja woskiem charakteryzuje się nakładaniem ciepłego wosku zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa i zrywaniem go w drugą stronę tzw. „pod włos”.

W profesjonalnych gabinetach depilacji możemy spotkać się z kilkoma rodzajami wosków, które dzielimy ze względu na technikę odrywania: na twarde i miękkie oraz z racji na sposób nakładania: woski w sztyfcie i w puszce. Tak duża różnorodność preparatów sprawia, że z łatwością dobierzemy odpowiedni do konkretnej partii ciała. Aby idealnie dostosować rodzaj specyfiku i sposób jego nakładania do potrzeb klientki, przybliżę charakterystykę oraz właściwości każdego z nich.

Wosk w sztyfcie

Ten rodzaj wosku idealnie pasuje do depilacji dużych partii ciała, takich jak łydki czy uda. Charakteryzuje się dużą łatwością aplikacji, co bezpośrednio wpływa na czas wykonywania zabiegu. 

Natomiast przeciwwskazaniem do zastosowania depilacji woskiem są: rozszerzone naczynia włosowate lub żylaki, zapalenie żył, alergia na wosk, zapalenie mieszków włosowych, stany zapalne i ropne skóry, zbyt krótkie włosy, skóra bezpośrednio po ekspozycji na słońce lub promienie UV, ekspozycja miejsca poddanego depilacji na promienie słoneczne. 

Metodyka wykonania zabiegu

Należy pamiętać, że depilacja woskiem nie polega tylko i wyłącznie na nałożeniu wosku oraz zerwaniu go plastrem. Bowiem jest to w pełni kompleksowy zabieg, który podobnie jak ten na twarz należy wykonywać według pewnych standardów.

Po pierwsze musimy odpowiednio przygotować gabinet, w którym ten zabieg będzie wykonywany. Przed przyjściem klientki powinniśmy zaopatrzyć go w bieliznę jednorazową, ręcznik oraz niezbędne kosmetyki. Warto mieć wszystko „pod ręką” aby w trakcie trwania wizyty niczego nie szukać. 

Zabieg wykonujemy zawsze na jednorazowym prześcieradle, które zmieniamy po każdej klientce! Miejsce poddane depilacji musi być odpowiednio przygotowane poprzez jego dezynfekcję i odtłuszczenie preparatami przeznaczonymi do kontaktu ze skórą. Przed rozpoczęciem działań można wykonać peeling ciała, który zwiększy efektywność, a dodatkowo zapobiegnie wrastaniu włosów u osób, które mają taką tendencję. Należy pamiętać aby peeling, który wykonamy bezpośrednio przed zabiegiem nie był drażniący. Zazwyczaj używamy do tego celu preparatów drobnoziarnistych z drobinkami syntetycznymi o regularnych kształtach. Zdecydowanie unikamy peelingów solnych, kawowych oraz gruboziarnistych, które mogą wywołać podrażnienie skóry.

Podczas usuwania zbędnego owłosienia przy pomocy wosku musimy pamiętać, aby stale kontrolować jego temperaturę w celu uniknięcia poparzenia pacjentki. Ważne jest również odpowiednie ustawienie fotela zabiegowego, tak aby mieć swobodne dojście do pacjentki z każdej strony, co jest ważne szczególnie przy depilacji bikini.

Konsekwencje źle przeprowadzonego zabiegu depilacji woskiem mogą być zatrważające. Co mam na myśli? Opcję od poważnego poparzenia pacjentki, poprzez zerwanie naskórka do jego warstwy żywej, aż do zrobienia dużych siniaków i wybroczyn na skórze klientki.

Największe błędy popełniane podczas depilacji woskiem

  • Najpoważniejszym błędem jest nałożenie wosku bez sprawdzenia jego temperatury na własnym nadgarstku. W konsekwencji może dojść do poważnego poparzenia pacjentki.
  • Często popełnianym uchybieniem, zwłaszcza przez osoby mało doświadczone, jest zła aplikacja wosku, który niedostatecznie otula włosy. Skutkiem nałożenia zbyt małej ilości preparatu jest niewyrwanie wszystkich włosów z danego obszaru prowadzące do wielokrotnego powtarzania aplikacji i tym samym poważnego podrażnienia skóry. Jeżeli natomiast nałożymy zbyt dużą ilość wosku możemy zerwać naskórek, odsłaniając jego warstwę żywą przyczyniając się do powstawania przebarwień.
  • Warto też zaznaczyć, że nieumiejętne oderwanie plastra skutkuje powstaniem siniaków i wybroczyn podskórnych na ciele pacjentki. Dlatego należy pamiętać, aby pasek zrywać poziomo, nigdy nie pionowo, oraz odpowiednio mocno napiąć skórę podczas jego odrywania. Nie mniej istotne jest, by zrobić to jednym dynamicznym ruchem, bez zatrzymania w połowie. Jeżeli będziemy miały niepewną rękę pacjentka wyjdzie posiniaczona. Aby uniknąć wybroczyn należy również pamiętać o zasadzie, że nie wolno nakładać wosku na zgięciach tj. kolano, łokieć czy pachwina. W tych miejscach nakładamy wosk kilka razy, tak aby pracować tylko na linii prostej, bez zagięć.
  • Co równie ważne, to zwracanie uwagi na fakt, aby wosk był nakładany na całą partię poddaną depilacji w takiej samej ilości (grubości) oraz by nie aplikować go więcej niż dwa razy w to samo miejsce, nawet jeżeli nie wszystkie włosy ulegną wyrwaniu. Wielokrotne powtarzanie tej czynności w jednej okolicy skutkuje silnym podrażnieniem skóry oraz bywa mocno bolesne dla naszej pacjentki.

Prawidłowy przebieg zabiegu depilacji woskiem

 

 
Przygotowując skórę do depilacji woskiem należy przede wszystkim zwrócić uwagę na długość włosów naszej pacjentki. Ma to duże znaczenie, ponieważ te zbyt krótkie mogą nie zostać usunięte. Należy również zwrócić uwagę na ewentualne znamiona i blizny w obrębie miejsca zabiegu. Jeżeli takie występują należy je omijać.
 
Dezynfekcja i odtłuszczenie miejsca poddanego zabiegowi depilacji. Jest to bardzo ważna czynność, gdyż wosk nie lubi tłuszczu, jeżeli nałożymy go na nieprzygotowaną skórę to się do niej nie przyklei.
 

 
Nałożenie żelu chłodzącego, który ma właściwości delikatnie znieczulające. Dzięki temu zabieg jest mniej bolesny.
 
 
 
Dokładne osuszenie miejsca zabiegowego.
 
 
 
Sprawdzenie czy wosk jest dostatecznie rozgrzany, ale nie za gorący. W tym celu należy kilkakrotnie rozprowadzić wosk na pasku tak, by dokładnie pokrył całą rolkę. Dzięki takiemu działaniu unikniemy nieprzyjemnego dla pacjentki ciągnięcia skóry podczas aplikacji wosku.
 
 

 
Aplikacja wosku na miejsce zabiegowe zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa.
 
 

 
Upewniamy się, że wszystkie włosy zostały pokryte taką samą grubością wosku. Pamiętamy o tym, iż wosk nie może być nałożony ani za cienko ani za grubo, ale musi dokładnie otulać włosy.
 
 
 
Przykładamy pasek fizelinowy. Pocierając kilkakrotnie ręką dokładnie go przyklejamy.
 
 

 
Jednym szybkim, zdecydowanym ruchem odrywamy pasek. Ważne by był on poziomy w stosunku do skóry pacjentki. Nie wolno zrywać plastra pionowo w górę ponieważ można w ten sposób uszkodzić naczynia włosowate, co w konsekwencji doprowadzi do powstania wybroczyny podskórnej.
 
 

 
Sprawdzamy ile włosków nie zostało wyrwach.
 
 

 
Ponownie aplikujemy wosk na miejsce, z którego nie wyszły woski. Druga aplikacja jest już wybiórcza nie nakładamy już wosku na całą powierzchnię, aby nie podrażniać skóry pacjentki.
 
 

 
Na małą powierzchnię przyklejamy pasek. 
 
 

 
W przypadku nie usunięcia całego owłosienia za drugim razem już nie powtarzamy czynności po raz trzeci, a pozostałe pojedyncze włoski usuwamy wyłącznie pensetą.
 
 

 
Nakładamy specjalną łagodzącą oliwkę po depilacji woskiem. Ma ona również właściwości usuwania preparatu ze skóry, do tego celu najlepiej użyć delikatnie chropowatej gazy, która dokładnie zbierze wosk z opracowywanej powierzchni.
 
 

 
Odsączamy nadmiar oliwki se skóry. Możemy teraz zaaplikować produkty opóźniające porost włosów w postaci enzymów, lub zapobiegające wrastaniu włosów.
 
 

 
Miejsce po zabiegu depilacji woskiem jest zaczerwienione i podrażnione. Specyficzna reakcja skóry zależna jest od indywidualnej wrażliwości każdej pacjentki. Natomiast prawie zawsze widoczne są powiększone i zaczerwienione ujścia mieszków włosowych.

 

Zalecenia pielęgnacyjne po zabiegu depilacji woskiem
 
Podczas depilacji woskiem dochodzi do zerwania warstwy rogowej, dlatego należy uczulić naszą pacjentkę no to, że nie wolno wystawiać skóry na działanie promieni UV przez 7 dni po zabiegu. W czasie letnim musi ona używać wysokich filtrów, bo w przeciwnym razie dojdzie do wystąpienia przebarwień na skórze. Przebarwienia te zazwyczaj są płytko umiejscowione i można je usunąć serią peelingów kwasowych lub mikrodermabrazji, lecz wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć!
 
Warto zasygnalizować też klientce, że bezpośrednio po zabiegu powinna unikać gorących kąpieli i rozgrzewania ciała np: w saunie. Ponieważ skóra po woskowaniu jest na tyle podrażniona, obrzmiała i rozpulchniona, że raczej należy ją „wyciszyć” chłodnym prysznicem.
 
Jeżeli nasza pacjentka ma skłonność do wrastających włosów można zaproponować jej systematyczne wykonywanie peelingów. Taki zabieg usuwa zrogowaciały naskórek oraz umożliwia przebicie się delikatniejszego po depilacji włosa przez naskórek.
 
Depilację woskiem w zależności od partii ciała należy powtarzać co 4-6 tygodni. Dzięki takiemu działaniu włosy odrastają słabsze, cieńsze i sporo rzadsze w porównaniu do włosków golonych maszynką w domowym zaciszu. Prawidłowo wykonana depilacja gwarantuje nam wiernych, systematycznie wracających do naszego salonu pacjentów, którzy mogą również skusić się na inną usługę.
 
Tyle w drugiej odsłonie cyklu i już zapraszam na część trzecią, w której przybliżę depilację pastą cukrową. W późniejszych artykułach porównam obie metody względem siebie na poszczególnych partiach ciała.
 
Za udostępnienie wnętrz do wykonania zabiegu oraz zdjęć ilustrujących artykuł dziękujemy gabinetowi:
 
FanMed
DERMOKOSMETYKA I MEDYCYNA ESTETYCZNA
 
43-190 Mikołów, Plac Karpeckiego 3
nr tel. 32 3212320 lub 601415256
e-mail: fanmed@fanmed.pl
 

 


Wykonujący zabieg: Dorota Szubska
Foto. Justyna Kubicka

Czytaj również:

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog