Czy to już czas na medycynę estetyczną?

[vc_row][vc_column][vc_column_text][mkdf_dropcaps type=”normal” color=”#25a0c7″ background_color=””]D[/mkdf_dropcaps]banie o dobry wygląd i codzienna pielęgnacja naszego organizmu na stałe weszły w kanon codziennej higieny, także wśród męskiej części naszego społeczeństwa u której coraz częściej możemy zaobserwować w kosmetyczce kremy przeciwzmarszczkowe, czy nawilżające na noc.

Co więcej, możemy współcześnie zaobserwować pewną przesadę w obsesji na punkcie swojego wyglądu i kondycji naszej skóry, wyglądu fizycznego. Swoją cegiełkę do tego dołożyły media społecznościowe, które wymuszają publikowanie swojego idealnego wizerunku, pozbawionego wad, czy śladów upływającego wieku. Influencerski trend doprowadził do coraz większej popularności preparatów oraz zabiegów, o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy, co często prowadzi kompleksów i braku pewności siebie w stosunku do swojego wyglądu. Warto jednak zachować rozwagę i rozsądek, co wcale nie oznacza braku pielęgnacji swojego ciała. Do zabiegów kosmetycznych, tak jak do wszystkiego, należy podejść z głową, najlepiej pełną wniosków po kilku konsultacjach ze specjalistami. Postanowiliśmy przybliżyć kilka najpopularniejszych zabiegów wpływających na poprawę naszego wyglądu, z jednoczesnym wskazaniem wieku oraz okoliczności, w których znajdą one zastosowanie.

Mezoterapia

Zabiegiem polecanym i jednocześnie niezwykle popularnym we wczesnym wieku, określanym wręcz mianem profilaktyki przeciwzmarszczkowej jest mezoterapia frakcyjna. Polega ona na nakłuwaniu skóry twarzy za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w sterylne igły. Podczas zabiegu oprócz korzyści wynikających z drgań, które stymulują wytwarzanie kolagenu oraz elastyny, tworzonych jest nawet 500 000 kanalików sięgających do skóry właściwej którymi podawana jest specjalna substancja aktywna. Dzięki tak głębokiemu nakłuciu proces dotarcia składników aktywnych jest ułatwiony a sam efekt widoczny niemal natychmiast. Głębokość jest oczywiście dobierana indywidualnie przez lekarza przeprowadzającego nakłucia co gwarantuje pełne bezpieczeństwo podczas procesu przeciwzmarszczkowego. Cały zabieg trwa przeważnie maksymalnie 20 minut, a dzięki wcześniejszemu znieczuleniu twarzy nie powoduje on dyskomfortu – możliwe jest jedynie odczuwanie lekkiego pieczenia.

Natychmiastowy efekt polegający na poprawie elastyczności i napięcia skóry twarzy to jednak początek drogi. Aby wygładzić „kurze łapki” czy poprawić kształt owalu twarzy konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu w przeciągu 4-6 tygodni. Jednorazowy koszt wizyty to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Depilacja laserowa

Kolejnym z zabiegów, na który można sobie pozwolić już we wczesnym wieku, jest depilacja laserowa. Polega ona na wykorzystaniu specjalnego lasera, którego wiązka jest pochłaniana przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Odbiera ona energię przekazywaną przez laser po czym niszczona jest cała cebulka włosa wraz z jej korzeniami. Działanie to trzeba powtórzyć ze względu na różne fazy wzrostu włosków. Laser pozwala na usunięcie tylko włosków znajdujących się w aktywnej fazie wzrostu (anagenie). Fazy wzrostu zmieniają się regularnie co kilka tygodni, dlatego jedna wizyta nie wystarczy, aby całkowicie wydepilować założony obszar skóry.

Podczas decyzji o wyborze kliniki medycyny estetycznej, która ma przeprowadzić zabieg, warto dopytać o urządzenie wykorzystywane podczas depilacji. Ich wybór jest pokaźny, a ze względu na różnice w specyfikacji efekt może nie być zadowalający. Popularne lasery IPL czy rubinowe ze względu na inną długość fal mogą zapewnić znacznie słabszą penetrację skóry, a co za tym idzie mniejszą absorbcję melatoniny i słabszy bądź krótkotrwały rezultat. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest laser długo-impulsowy Nd:YAG (którego duża długość fal może jednak spowodować uszkodzenie głębszych naczyń krwionośnych) oraz laser operujący falą o długości 810nm, który gwarantuje najlepsze efekty i konieczność przeprowadzenia najmniejszej ilości zabiegów. Przykładem takiego urządzenia jest laser Chromatica Platinum XL charakteryzujący się bardzo niskim ryzykiem wystąpienia niepożądanych wyników oraz bólu podczas stosowania. Dodatkowo podczas całego zabiegu stosowany jest efekt chłodzenia powierzchni skóry do kilku stopni Celsjusza co zapewnia nam maksymalny komfort i bezpieczeństwo.

Osoby oczekujące trwałych i satysfakcjonujących efektów już po pierwszej wizycie będą zawiedzione. Dla stałego i zadowalającego rezultatu musimy zarezerwować czas na kilka wizyt w wybranej klinice, a z każdym kolejną ilość odrastających włosków będzie malała. Już pierwszy pobyt powinien pozwolić nam na ocenę, czy właściwie wybraliśmy. Średni całkowity czas, jaki należy poświęcić na pozbycie się owłosienia w wybranej strefie naszego ciała, to 5-6 wizyt. Może pojawić się konieczność zabiegów przypominających, koniecznych do utrzymania właściwego efektu, lecz jest to rzadkością a efekt depilacji laserowej określany jest jako trwały.

A co w starszym wieku?

Do zabiegów polecanych starszym, dojrzałym kobietom zaliczany jest nowoczesny zabieg z wykorzystaniem fali akustycznej. To nowatorska metoda nazywana również SMAStherapy®. Choć ta technologia jest znana współczesnej medycynie od dekad z racji wykorzystania w leczeniu chorób nowotworowych, zwłaszcza raka prostaty, to jej właściwości w zakresie estetyki ciała, a zwłaszcza twarzy zostały odkryte stosunkowo niedawno. Jest to zabieg z wykorzystaniem specjalnie wytworzonej fali akustycznej, która prowadzi do termicznych mikrouszkodzeń, na skutek których dochodzi do skurczu włókien kolagenowych, koagulacji białek i przebudowy tkanki łącznej. Pobudzamy w ten sposób organizm do naturalnych procesów, które prowadzą do zwiększenia ilości kolagenu i elastyny w organizmie. Efekty są możliwe do zaobserwowania już po pierwszym zabiegu, a widoczne zmniejszenie wiotkości skóry można odczuć już po 14 dniach. Pełny rezultat oczekiwany jest po 90 dniach i może utrzymać się do 2 lat. Dodatkowo Cellar AWT, bo tak nazwa się jedno z urządzeń wykorzystywanych do stosowania tej metody, rozbija tkankę łączną budującą blizny czy rozstępy co doprowadza do jej przebudowy. Łącznie może to doprowadzić do znacznego zmniejszenia widoczności rozstępu i stanowi świetną alternatywę dla osób obawiających się inwazyjnych metod rozwiązania tego problemu. Poza tymi dwoma zaletami, wysoko zogniskowana fala ultradźwiękowa (HIFU – ang. High Intensity Focused Ultrasound) jest wykorzystywana także do walki z cellulitem w każdej fazie, nawet w najbardziej zaawansowanym stadium oraz skutkuje poprawą mikrokrążenia. Redukcja niechcianej „pomarańczowej skórki” z wykorzystaniem fali akustycznej może sięgać nawet 95%! Jako największy atut tej metody specjaliści wskazują pełną bezinwazyjność, brak igieł czy znieczuleń, które często budzą obawy potencjalnych zainteresowanych.

Do przeciwskazań stosowania tej metody należą m.in. choroba nowotworowa, opryszczka, choroby układu sercowo-naczyniowego oraz stany zapalne skóry. Uzyskany efekt może utrzymać się nawet przez ponad dwa lata.

Jako inny zabieg niwelujący oznaki starzenia, także w postaci zwiotczenia, eksperci wskazują innowacyjny zabieg karboksyterapii. Jest to sposób na wykorzystanie właściwości dwutlenku węgla w medycynie estetycznej i polega na iniekcjach medycznym gazem do tkanek poddawanych leczeniu. Rozchodzący się po tkankach CO2 rozszerza naczynia krwionośne stymulując proces ich regeneracji. Doprowadza również do powstania niegroźnego stanu zapalnego co z kolei pobudza produkcję kolagenu i elastyny.

Cały zabieg jest bezbolesny, a jedynym dyskomfortem, jaki możemy odczuć jest efekt „rozchodzenia” się gazu po organizmie. Sama wizyta trwa krótko, bo zaledwie kilkanaście minut, jednak do osiągniecia pełnego, zaplanowanego efektu będziemy potrzebowali co najmniej kilku zabiegów. Czy warto? O to najlepiej zapytać zadowolonych klientek, lecz jak wskazują specjaliści wzrost produkcji kolagenu i elastyny, który może sięgać aż 40% zapewnia szybką regenerację i długotrwały efekt młodej skóry

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog