Mezoterapia – 6 ważnych rzeczy

Jak pokazują badania przeprowadzone przez agencję CBOS, zdecydowana większość Polaków uważa, że wygląd fizyczny ma duże znaczenie w powodzeniu zawodowym i osobistym. Co więcej, zdecydowana większość, bo aż 87% procent badanych przyznaje, że przykłada dużą wagę do swojego wyglądu, z czego 37% uważa to za sprawę wręcz kluczową. Dlaczego zatem aż jedna piąta badanych jest niezadowolona ze swojego wizerunku w lustrze?

Niestety w świadomości naszego społeczeństwa nadal pokutują poglądy, jakoby wielu niedoskonałości naszego ciała nie dało się pokonać, lub uważane jest to za zbytnią fanaberię, zarezerwowaną tylko dla bogatej części. Nie da się jednak nie zauważyć postępu, jaki dokonał się w wielu dziedzinach, w tym także w zakresie medycyny estetycznej i dzięki któremu dostępność oraz koszty znacząco zmieniły się w stosunku do lat 90 i czasów wcześniejszych. Współcześnie redukcja skutków upływającego czasu, jakie pojawiają się na skórze twarzy lub całego ciała, jest możliwa w każdym większym mieście za niewielką opłatą. Jednym z przykładów takiego zabiegu jest szeroko pojęta mezoterapia, która szturmem wdziera się do kolejnych klinik medycyny estetycznej i staje się coraz popularniejszym tematem kobiecych, lecz nie tylko, rozmów. Czym jest, ile kosztuje i z jakimi konsekwencjami zabiegu trzeba się liczyć? Postanowiliśmy zebrać 8 kluczowych faktów i przybliżyć właściwości mezoterapii “w pigułce”.

Jeden zabieg – różne metody

Nasze wprowadzenie do zabiegu mezoterapii należy rozpocząć od rozróżnienia mezoterapii frakcyjnej od mezoterapii igłowej, bo choć ich działanie jest bardzo podobne, wręcz identyczne to sam przebieg zabiegu znacząco się różni. Mezoterapia igłowa to zabieg z wykorzystaniem małej i cienkiej igły, którą podawana jest substancja aktywna. Cechuje się precyzyjnością i stosunkowo szybkim przebiegiem, co z pewnością zadowoli to mniej cierpliwe grono zainteresowanych. Mezoterapia frakcyjna to zaś zabieg z wykorzystaniem specjalnego urządzenia zwanego przez ekspertów Dermapenem, wyposażonego w szereg mikroigieł. Dzięki takiej konstrukcji w trakcie frakcyjnej odmiany mezoterpii tworzonych jest nawet 500000 kanalików sięgających głębokością aż do skóry właściwej, co pozwala na dogłębne podanie substancji aktywnej i wysoką skuteczność. Głębokość jest oczywiście dobierana przez lekarza przeprowadzającego nakłucia co gwarantuje pełne bezpieczeństwo podczas procesu biorewitalizacyjnego. Oczywiście wybór metody nie jest oczywisty, gdyż ze względu na różnice w specyfice, jest to sprawa wysoce indywidualna. Dlatego też zalecamy przed wyborem konkretnego rozwiązania zalecamy konsultację ze specjalistą, który zapozna się z charakterystyką problemu i dobierze odpowiednie rozwiązanie.

Jak to działa?

Sukces działania mezoterapii opiera się na podawanych substancjach aktywnych, które natychmiast wywołują proces przebudowy naskórka i pobudzają produkcję kolagenu oraz elastyny.

Do mezoterapii twarzy najczęściej stosuje się preparaty na bazie kwasu hialuronowego oraz witamin A, C, E, a także peptydy, aminokwasy i czynne składniki aktywne pochodzące (m.in. z alg morskich).W zabiegu często stosuje się także osocze bogatopłytkowe, którą jest odwirowana i specjalnie przygotowana krew pacjenta. Osocze charakteryzuje się właściwościami regeneracyjnymi i jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na odmłodzenie skóry.

Przebieg i czas trwania

Cały zabieg trwa przeważnie maksymalnie 20 minut, a dzięki wcześniejszemu znieczuleniu twarzy nie powoduje on dyskomfortu – możliwe jest jedynie odczuwanie lekkiego pieczenia. W przypadku wyboru odmiany frakcyjnej warto zainteresować się także jakością sprzętu, jaki jest na wyposażeniu wybranego miejsca zabiegu. Odpowiednia maszyna może mieć duży wpływ na zadowolenie z rezultatów oraz sam komfort podczas przebiegu. W profesjonalnych klinikach miejscem przeprowadzenia jest całkowicie czyste i sterylne otoczenia, co także ma wpływ na satysfakcjonujący efekt, dlatego ważnym jest wybranie miejsca o uznanej marce, popartej pozytywnymi opiniami wśród znajomych lub internecie. Chcąc uzyskać jak najlepsze efekty, należy przeprowadzić zabieg w serii. W zależności od produktu oraz problemu, wykonuje się 3 – 7 zabiegów w odstępach, co 7 – 21 dni. Następnie należy wykonać zabieg przypominający, co 3 – 6 miesięcy.

Efekty

Dlaczego mezoterapia to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej? Kluczem do coraz większej popularności tych zabiegów są jego efekty, które potwierdzają kolejne zadowolone klientki. Do głównych rezultatów mezoterapii frakcyjnej i igłowej należy pobudzenie komórek skóry (fibroblastów) do syntezy nowego kolagenu i elastyny co ma niesamowity wpływ na zwiększenie napięcia naszej skóry i usunięcie efektu jej zwiotczenia, jaki może pojawić się wraz z upływającym wiekiem. Pozwala ona na poprawienie owalu twarzy, usunięcie tak demonizowanych kurzych łapek oraz spłycenie ewentualnych blizn. Metodę można wykorzystać też do redukcji tzw.drugiego podbródka, czy zmniejszenia wiotkości szyi. Co ważne, pierwsze efekty da się zauważyć już po jednym zabiegu, co z pewnością działa motywująco i znacząco wpływa na pewność siebie.

Cena

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść mezoterapii jest cena. Ta bowiem w porównaniu do klasycznych zabiegów liftingujących jest zdecydowanie niższa przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności i satysfakcjonujących efektów. Jednorazowy koszt wizyty to wydatek rzędu kilkuset złotych, w zależności od lokalizacji i renomy danej kliniki. W związku z koniecznością ponownych zabiegów cała kuracja powinna zamknąć się w kwocie do 4-5 tys. Złotych, jednak tutaj również należy pamiętać o tym iż wymagana ilość powtórzeń i szybkość osiągnięcia oczekiwanego rezultatu to kwestia wysoce indywidualna, zalężąca od wielu czynników jak cera, wiek.

Przeciwwskazania

Pomimo prostocie działania całej metody, mezoterapia wiąże się takżę z szeregiem przeciwskazań o których powinny pamiętać osoby decydujące się na tego typu zabieg. Do takich eksperci zaliczają cukrzycę, opryszczkę, oraz wszelkiego rodzaju infekcje skórne. Zabieg nie jest również zalecany osobom z stanami zapalnymi lub uczuleniem na składniki znajdujące się w preparatach. Mezoterapia jest również zabroniona w przypadku kobiet będących w ciąży lub karmiących piersią.

Co ważne, mezoterapia wiąże się z minimalnym ryzykiem ewentualnych powikłań pozabiegowych, które mogą pojawić się w postaci krwiaka lub sińca. Jest ono oczywiście znacznie niższe w przypadku klinik o dużym doświadczeniu w stosowaniu mezoterapii. To kolejna duża przewaga nad klasycznymi metodami powstrzymania skutków dojrzewania skóry i naszego organizmu. W połączeniu z wcześniej wymienionymi zaletami sprawia, iż wydaje się idealną metodą biorewitalizacyjną – o niskim koszcie, wysokiej skuteczności i długotrwałym rezultacie. Nie dziwi zatem jej rosnąca popularność, o której coraz częściej wspominają nawet lokalni celebryci, dotychczas stroniący od przyznawania się o stosowaniu metod medycyny estetycznej.

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog