Czy antybakteryjne tkaniny mogą poradzić sobie ze skórą atopową?

Odzież jest dla nas jak druga skóra, natomiast może wpływać na nasilenie chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry. Istnieją tkaniny, które posiadają specjalną ochronę antybakteryjną, dzięki której zmniejszają objawy choroby.

Jak do tej pory wiadomo, gładkie tkaniny, takie jak jedwab i bawełna są łagodniejsze dla skóry, a pacjenci powinni unikać odzieży wykonanej z wełny, ponieważ może ona nasilić stan choroby. Informacje te skłoniły do wyprodukowania tkaniny, która zmniejsza intensywność atopowego zapalenia skóry poprzez działanie przeciwbakteryjne. Sama tkanina często posiada metaliczne srebro lub związki srebra osadzone w lub na syntetycznych włóknach tkaniny.

W większości badań klinicznych, w których wykorzystano te tkaniny, odnotowano poprawę objawów oraz zmniejszenie swędzenia. Okazało się jednak, że ubrania wykonane z tych tkanin nie są jeszcze do końca przystosowane do użytku codziennego.

Po przejściu wielu badań i testów, naukowcy doszli do wniosku, że owszem, tkaniny te w małym stopniu przyczyniają się do poprawy stanu zapalnego, natomiast aby ich działanie było skuteczniejsze potrzeba jeszcze wiele czasu oraz ulepszeń.

SC Beauty Magazine

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog