Słodka Depilacja Cukrowa Ella

Problem niechcianego owłosienia towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, można nawet przypuszczać, że już dla pierwszych ludzi zbędne owłosienie stanowiło kłopot!

Na przestrzeni wieków gładka skóra szybko stała się synonimem elegancji oraz piękna. Jak udowadnia historia, depilacja miała również ścisły związek z higieną i statusem społecznym. W starożytnym Egipcie wysocy rangą urzędnicy czy kapłani golili całkowicie włosy nie tylko na głowie, ale i ciele. Brak zbędnego owłosienia był zatem wyznacznikiem ich uprzywilejowanej pozycji.

Zarys historyczny

Jak przypuszczają badacze naszych dziejów posiłkując się rzetelnymi źródłami, człowiek pierwszy raz ogolił się około 30 000 lat. Wówczas użył do tej czynności prymitywnej maszynki zrobionej z ostrych kamieni. 10 000 lat później jaskiniowcy do pozbywania się owłosienia na twarzy korzystali już z oszlifowanego kamienia oraz muszli. Za pomocą takich narzędzi zeskrobywali cały zarost. Kolejnym krokiem w rozwoju metod depilacji jest okres datowany na 6 000 lat temu. Wówczas to nasi przodkowie sięgnęli po żywicę z dodatkiem smoły i wina, ekstraktu z bluszczu, tłuszczu osła, krwi nietoperza oraz węża wzbogaconą żółcią kozy. 

Warto wiedzieć, że Egipcjanie używali do golenia ostrza z brązu oraz wosku pszczelego lub cukrowego. To wtedy też powszechna stała się depilacja za pomocą znanej nam do dziś pasty cukrowej. Najprawdopodobniej z dobrodziejstw tej metody korzystała słynna Kleopatra. Można przypuszczać, że relaksując się na słynnej śródziemnomorskiej plaży – nazwanej jej imieniem, a usytuowanej na terenach dzisiejszej Turcji, poddawała się zabiegowi cukrowania czy też karmelowania.

Jak wyglądały przyzwyczajenia starożytnych Rzymianek? One to usuwały owłosienie za pomocą pierwszej prymitywnej pincety. A w jaki sposób kobiety dbały o gładkość w czasach Elżbiety I (XVI w.) kiedy pojawiła się moda na regulację brwi oraz wyrywanie włosków z czoła? Wystarczyło przygotować i zastosować specjalną miksturę, w skład której wchodziły zmielone skorupki, ocet oraz kocie odchody.

Przełomem w dążeniu do poszukiwania idealnego sposobu depilacji można by uznać rok 1880. Wtedy to bowiem fryzjer Jean-Jacquea Perret utorował drogę do prostej brzytwy i maszynki do golenia. Ale historycy twierdzą, że totalnym zwrotem był XX wiek, a dokładnie rok 1915. Wówczas do Ameryki Północnej wkroczyła moda na krótkie sukienki i odsłonięte, gładkie pachy, by w 1943 wprowadzić trend na gładkie nogi. 

Za potrzebami kobiet musiały więc nadążyć zabiegi i preparaty stosowane do osiągnięcia pożądanych efektów. Stąd w 1940 roku pomysł na usuwanie owłosienia za pomocą specjalnego papieru o właściwościach ściernych. Nie mniejsze znaczenie zyskała metoda zwana elektrolizą. Początek XX wieku będący jednocześnie wielkim boomem rozwoju fizyki dał szansę paniom pozbyć się niechcianych włosków wraz z cebulkami, dzięki czemu zarost nie odrastał.

W połowie lat 80. pojawił się pierwszy depilator elektryczny. Następnie zaczęto produkcję innych, mniej inwazyjnych, preparatów chemicznych rozpuszczających strukturę proteinową włosków, takich jak kremy czy pianki do depilacji. Natomiast najnowszą metodą stosowaną przez większość współczesnych gabinetów kosmetycznych jest laser.

Słodka depilacja

Depilacja ciała za pomocą pasty cukrowej jest jedną z najbardziej naturalnych metod usuwania zbędnego owłosienia, a zarazem jedną z najstarszych technik stosowaną przez człowieka. Jak podają niektóre źródła, moda na cukrowanie przybyła do Stanów Zjednoczonych w latach 80-tych ubiegłego wraz z emigrantkami z Bliskiego Wschodu, Krajów Arabskich i Turcji.

Wiele osób twierdzi, że depilacja cukrowa to swoisty ukłon w stronę natury, powrót do naturalnych metod. Takie nastawienie sprawia, że ta metoda cieszy się coraz większą popularnością także w Europie. Odejście od chemicznych metod depilacji, rezygnacja z preparatów zwierających takie podrażniające składniki jak formaldehyd, rożne parabeny czy barwniki i silne konserwanty to niezaprzeczalne atuty tej alternatywnej metody. 

Należy pamiętać, iż prawdziwa pasta cukrowa składa się jedynie z naturalnych składników, tj. woda, cukier oraz sok z cytryny. Identyczna receptura stanowi trzon produktów do depilacji cukrowej ELLA. Warto wiedzieć, że zawartość past cukrowych nie mogą stanowić chemiczne konserwanty, barwniki ani substancje zapachowe. To cukier jest naturalnym konserwantem, który powstrzymuje rozwój bakterii, a kwasek cytrynowy traktujemy jako naturalny środek antyseptyczny. Więc tajemnica pasty cukrowej leży w jej prostocie, a Pasty Cukrowe ELLA Professional hołdując tej zasadzie bazują na wiekowych, orientalnych recepturach tureckich. 

Atutem past cukrowych ELLA jest także ich konsystencja – zawsze idealna! To prawidłowe połączenie podstawowych składników oraz idealnie dobrane proporcje gwarantują najwyższy komfort pracy na Profesjonalnych Pastach Cukrowych ELLA. Oczywiście kosmetyki ELLA posiadają certyfikat dobrej praktyki produkcyjnej GMP ISO 22716 i są przebadane dermatologicznie, a także zgłoszone do CPNP (Europejski Portal Notyfikacji Produktów Kosmetycznych).

Pasty cukrowe ELLA mogą być stosowana do usuwania włosków z całego ciała i twarzy, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. W ofercie produktowej znajduje się zarówno tradycyjna pasta cukrowa do depilacji manualnej jak i rozwiązania innowacyjne: metoda paskowa i pasta cukrowa w aplikatorze.

Rozwiązania tradycyjne do depilacji manualnej

(Technika ta wymaga wprawy i doświadczenia osoby wykonującej zabieg):

 Ella Classic Sugaring  – Metoda klasyczna 

Klasyka w najlepszym wydaniu. Pasta do użycia po podgrzaniu w podgrzewaczu do temp. 30 – 40⁰C, bez zastosowania pasków fizelinowych i szpatułki. Nakładana techniką tradycyjną, manualną pod włos, zrywana z włosem. Idealna do mocnych, jak i krótkich włosów. Zarówno do depilacji ciała jak również twarzy. Optymalna do ciepłych rąk oraz ciepłych pomieszczeń. Sprawdza się latem, przy wysokich temperaturach. Rewelacyjna do pracy na dużych powierzchniach (plecy, nogi). Po nabyciu wprawy najwygodniejsza i najszybsza metoda depilacji pastą cukrową. Pozostałości pasty usuwamy za pomocą ciepłej wody 

Ella Soft Warm – Metoda klasyczna i paskowa

Pasta gotowa do użycia po podgrzaniu w podgrzewaczu do temp. 30 – 40 ⁰C, do metody klasycznej- bezpaskowej dla osób z zimnymi rękoma, do chłodnych pomieszczeń. Sprawdza się zimą oraz w chłodnych pomieszczeniach. Po nabyciu wprawy najwygodniejsza i najszybsza metoda depilacji pastą cukrową Soft Warm sprawdza się także do metody paskowej. Metoda ta zalecana jest dla osób nie mających dużej wprawy w tradycyjnej metodzie cukrowania. Pasta nakłada się za pomocą szpatułki pod włos, zrywa przy pomocy paska fizelinowego z włosem. Idealna do mocnych jak i krótkich włosów. Zarówno do depilacji ciała jak i twarzy. Doskonale sprawdza się też przy pracy na małych powierzchniach, np. twarz (wąsik,brwi) czy też obszarów bikini. Pozostałości pasty usuwamy za pomocą ciepłej wody.

Metody innowacyjne:

Ella Soft Cold – Metoda Paskowa

Pasta do użycia bez podgrzewania, zawsze gotowa do użycia. Nakładana za pomocą szpatułki pod włos, zrywana przy pomocy paska fizelinowego z włosem. Idealna do małych powierzchni, wymagających precyzji (wąsik, brwi) oraz do delikatnych partii ciała (bikini, pachy). Idealna zarówno do depilacji ciała jak i twarzy. Bez najmniejszego ryzyka poparzenia, bo  bez podgrzewania. Pozostałości pasty usuwamy za pomocą ciepłej wody.

Ella Roll on Professional – Pasta Cukrowa w Rolce Aplikatorze Nowość!

To połączenie tradycji depilacji orientalnej i nowoczesnych rozwiązań. Pastę Cukrową Ella Roll on podgrzewamy w podgrzewaczu. Do temperatury niewiele wyższej od temperatury naszego ciała. Tak by pasta osiągnęła konsystencję płynnego, gęstego miodu. Miksturę nakładamy na skórę, po uprzednim sprawdzeniu jej temperatury na fizelinowym pasku. Aplikujemy cienką warstwę pasty na depilowane miejsce pod włos. Nakładanie powtarzamy 2-3 razy w tym samym rejonie, następnie przykładamy pasek fizelinowy i zrywamy zdecydowanym ruchem, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Pozostałości pasty usuwamy za pomocą ciepłej wody.

Główne zalety past cukrowych ELLA:

  • nie przykleja się do skóry;
  • depilacja pastą jest mniej bolesna niż woskiem (chociaż nie jest to zabieg zupełnie bezbolesny);
  • może być nakładana na tę samą partię skóry kilkakrotnie i pomimo tego jest ona minimalnie podrażniona;
  • depilację wykonuje się z włosem, co zapewnia bardzo dużą skuteczność, nawet przy krótkich włoskach;
  • nie łamie włosów tylko wyrywa z cebulkami, włoski są usuwane dokładnie, całkowicie;
  • pasta w czasie depilacji ma temperaturę ciała, nie można nią poparzyć skóry;
  • jest zmywalna ciepłą wodą;
  • można ją stosować nawet w przypadku rozszerzonych naczynek czy żylaków;
  • nadaje się nawet dla alergików i osób z wrażliwą skórą oraz dla kobiet ciężarnych;
  • usuwane są nawet krótkie włoski, a efekt depilacji utrzymuje się ok. tydzień dłużej niż w przypadku wosku;
  • dodatkowo przy depilacji nie używa się narzędzi, co znacznie zwiększa higieniczność zabiegu;
  • nadaje się do wszystkich rodzajów owłosienia;
  • pasta wnika głęboko w mieszek włosowy, usuwa włosy wraz z cebulką oraz obumarłe komórki naskórka, dzięki czemu mamy wykonany delikatny peeling;
  • usuwa martwe komórki skóry, pozostawia ją miękką, jedwabistą oraz zdrową;
  • może być stosowana również w przypadku egzemy i łuszczycy.

 

Dlaczego pasta cukrowa, a nie gorący wosk?

Technika wykonania zabiegu depilacji cukrowej polega na usunięciu włosków zgodnie z naturalnym ich wzrostem, czyli „z włosem”. Ruchem delikatnego „wmasowania” pasty na skórę powodujemy unoszenie włosków. Wówczas mieszanina dokładne okleja łodygi włoska pastą oraz wnika do ujścia mieszków włosowych. Taki proces powoduje bardzo precyzyjne i dokładne usunięcie całych, nawet tych najkrótszych włosków wraz z cebulką, bez ryzyka ich łamania czy urywania. 

Pasta cukrowa jest zawsze chłodna, dzięki czemu nadaje się do skór delikatnych, wrażliwych i naczyniowych. Skóra po zabiegu jest zawsze czysta, miękka i jedwabista. Nie powoduje alergii, zapalenia mieszków włosowych, czy problemu wrastających włosków.

Szeroko rozpowszechniona depilacja gorącym woskiem jest przeciwwskazaniem w przypadku rozszerzonych naczynek (nogi, twarz), żylaków oraz łuszczycy. Preparatu nigdy nie wolno nakładać dwa razy na tą samą partię, gdyż grozi to poparzeniem lub zerwaniem naskórka. W przypadku pasty cukrowej nie ma takich przeciwwskazań. Ponadto podczas zabiegu woskiem zawsze odczuwamy nieprzyjemne gorąco, które wraz z zerwaniem plastra staje się nieprzyjemne oraz bolesne (zwłaszcza przy delikatnych partiach, takich jak: pachy, bikini, twarz). Skóra po zabiegu jest bardzo podrażniona, klejąca i szorstka. Dlatego potrzeba kilku godzin lub czasami dni, aby skóra zregenerowała się. Po depilacji pastą cukrową dyskomfort odczuwalny jest przez moment, by po chwili wszelkie podrażnienia zniknęły.

 

 

Opracowanie: Marzena Kujawa- Instruktor ELLA depilacja cukrowa

www.elladepilacjacukrowa.pl

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog