Ochrona przeciwsłoneczna – konieczna czy zbędna?

Starzenie się skóry jest nieuchronnym procesem fizjologicznym. W miarę upływu lat skóra podlega licznym zmianom prowadzącym do zmian w jej strukturze. Starzenie się skóry spowodowane jest czynnikami endogennymi – wewnętrznymi, które są genetycznie zapisanymi zmianami zachodzącymi w organizmie człowieka oraz czynnikami egzogennymi, czyli związanymi ze środowiskiem zewnętrznym.

Do czynników egzogennych należy między innymi klimat, zanieczyszczenia powietrza, dym tytoniowy, oraz promieniowanie UV. To właśnie promieniowanie UV jest aż w 80% odpowiedzialne za fotostarzenie się skóry.

Określenie fotostarzenie się skóry opisuje zmiany zachodzące w strukturze skóry, głównie w macierzy zewnątrzkomórkowej. Dochodzi także do upośledzenia funkcjonowania układu immunologicznego, które w konsekwencji mogą spowodować rozwój stanów przedrakowych i raków skóry. Objawami fotostarzenia się skóry są : nadmierne rogowacenie, suchość i szorstkość skóry, teleangiektazje, wiotkość skóry, zmarszczki głębokie, zaburzenia pigmentacji (m.in. przebarwienia, plamy soczewicowate).

Oprócz fotostarzenia promieniowanie UV wywiera również wpływ na rozwój nowotworów skóry. Przewlekła ekspozycja na promieniowanie przyczynia się do występowania czerniaka, a także raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego skóry.

Aby opóźnić procesy fotostarzenia oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób skóry konieczne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Skuteczność ochrony przed promieniowaniem słonecznym wyznacza współczynnik SPF – Sun Protection Factor i dotyczy przede wszystkim ochrony przed promieniowaniem UVB.

Filtry UV można podzielić na filtry fizyczne – takie które odbijają lub rozpraszają promienie słoneczne, oraz chemiczne – absorbujące światło. Filtry fizyczne nie wnikają głąb naskórka, tworzą na powierzchni skóry barierę dla promieni UV, zaliczane są tu głównie barwne pigmenty oraz pigmenty zmikronizowane. Polecane są głównie dla dzieci, skór wrażliwych, naczyniowych, alergicznych. Filtry chemiczne natomiast wnikają w głąb naskórka ale tylko w jego powierzchniowe warstwy, pochłaniają one energię światła i zamieniają ją w energię cieplną. Kosmetyki ochronne powinny posiadać szerokie spektrum fotoprotekcji przed promieniowaniem UVA i UVB. Promieniowanie UVA przenika głębiej do skóry i przyczynia się do powstawania zmarszczek, powodując uszkodzenia skóry właściwej, a rumień związany z UVA uwidacznia się zdecydowanie później. Dlatego ważne jest aby kosmetyk zawierał nie tylko filtry anty UVB ale również anty UVA.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, aby były stabilne – fizycznie i chemicznie, wodoodporne i nie drażniące. Filtry UV nie powinny przekraczać skóry właściwej ani wnikać do krwioobiegu – powinny działać wyłącznie na powierzchnię skóry.

Ochronę przeciwsłoneczną najlepiej jest zapoczątkować już w okresie niemowlęcym. Niemowlętom zalecane są głównie filtry fizyczne, a także dzieciom z bardzo wrażliwą skórą i tendencją do alergii.

Kiedy i jak aplikować kosmetyki z filtrem?

Kosmetyki promieniochronne najlepiej aplikować 30 min przed nałożeniem ubrania, oraz zaleca się powtarzać aplikację do 2-3h, ze względu na aktywność ruchową, tarcie z odzieżą.

Jakie kosmetyki wybrać?

Najlepiej sięgnąć po takie kosmetyki, które zapewnią nam zarówno ochronę przed promieniowaniem UVB jak i UVA. Im wyższy filtr SPF tym bardziej skuteczna ochrona, w upalne dni o mocnym nasłonecznieniu wybierajmy filtry z SPF 50+. Dla osób z tendencją do łojotoku, przetłuszczania się skóry lepsze będą filtry chemiczne, które są lżejsze i mniej obciążające niż filtry fizyczne, które polecane są dla cer suchych, wrażliwych.

Warto wybierać kremy apteczne, odpowiednie dla danego rodzaju skóry na przykład marki Sesderma – Repaskin, czy takich jak La Roche Posay, Bioderma, SVR.

Właściwa ochrona przeciwsłoneczna skóry jest niezwykle ważna w jej codziennej pielęgnacji. Chroni przed powstawaniem niedoskonałości i pozwala dłużej zachować młody i promienny wygląd, spowalnia fotostarzenie i powstawanie zmian nowotworowych.

Marcelina Szymańska – Eskpert SC Beauty Magazine

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog