Jak stres wpływa na skórę, włosy i paznokcie?

Oczekujące zadania w biurze. Powtarzające się egzaminy końcowe. Rozwód. Niespodziewany zabieg chirurgiczny. Co mają wspólnego? Jednym słowem – stres. Podczas gdy każdy wie, że stres może mieć wpływ na osobę fizyczny i psychiczny, to również może prowadzić do problemów dermatologicznych, takich jak trądzik, łamliwe paznokcie, a nawet wypadanie włosów.
Dermatolog Flor A. Mayoral omówiła najczęstsze zewnętrzne oznaki stresu na skórze, włosach i paznokciach oraz przedstawiła wskazówki dotyczące kontrolowania stresu.
„W leczeniu setek pacjentów na przestrzeni lat z chorobami skóry, takimi jak wypryski, trądzik różowaty, trądzik i łuszczyca, widziałem z pierwszej ręki, jak stres może pogarszać skórę i wywołać nieoczekiwane zapalenia, które w efekcie stwarzają więcej stresu dla pacjentów,” powiedział Dr. Mayoral. „Uczenie się, jak zarządzać skutkami stresu na skórze może pomóc złagodzić niektóre z lęki i objawy.”
STRES I SKÓRA
Kiedy człowiek staje się zestresowany, wzrasta poziom hormonu stresu (kortyzolu) w organizmie. To z kolei powoduje wzrost produkcji ropy naftowej, co może prowadzić do skóry tłustej, trądziku i innych pokrewnych problemów skórnych. Dr Mayoral zauważył, że nawet Pacjenci ze skórą, która nie ma trądziku mają tendencję do jego rozwoju związanego ze stresem.
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców wykryto, że dłużej trwała regeneracja skóry w okresie, gdzie ludzie są poddani na większy stres niż w okresie mniej stresującym.
STRES I WŁOSY
Istnieje wiele powodów, dla których mężczyźni i kobiety tracą włosy, ale dr Mayoral uważa, że stres może być głównym powodem niewyjaśnionego wypadania włosów. Gdy ktoś jest pod wpływem stresu, włosy mogą przejść do fazy telogen (wypadania). Effluvium telogen jest bardzo częstym problemem utraty włosów, które mogą wystąpić do trzech miesięcy po stresującym przypadku. Po początkowej fazie wypadania włosów, włosy zwykle rosną z powrotem w ciągu sześciu do dziewięciu miesięcy.
STRES I PAZNOKCIE
Paznokcie nie są odporne na pokazywanie zewnętrznych oznak stresu, a u niektórych ludzi rozwija się nerwowy zwyczaj gryzienia ich, gdy czują się zestresowani. Innym zwyczajem związanym ze stresem i paznokciami, są ludzie, którzy pocierają palce nad paznokciem kciuka, działanie to może stworzyć grzbiet w poprzek paznokci. To tarcie powoduje zniekształcenia płytki paznokcia. Ponadto, stres fizyczny lub emocjonalny, niektóre choroby, i chemioterapia może powodować białe poziome linie, które pojawiają się w poprzek paznokci. Kruche, paznokcie również są częstym skutkiem ubocznym stresu.

SC Beauty Magazine

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog