Depilacja laserowa – jak działa i kiedy jest najbardziej skuteczna

Obecnie rynek kosmetologiczny oferuje szeroką gamę zabiegów mających na celu redukcję owłosienia. Popularne są takie metody jak wosk, pasta cukrowa czy różnego rodzaju lasery do usuwania uwłosienia lub technologia IPL. Ta ostatnia niestety często bywa nazywana depilacją „laserową” gdzie jest to w rzeczywistości błąd. IPL – Intense Pulse Light czyli inaczej intensywne światło pulsujące, które jest technologią inną niż laser i zarazem mniej skuteczną w usuwaniu owłosienia.

Na czym więc polega epilacja laserowa i jak działa?

Epilacja laserowa czyli inaczej trwałe usuwanie owłosienia polega na uszkodzeniu brodawki włosa, która zaopatruje go w substancje odżywcze i umożliwia jego wzrost. W celu skutecznego usunięcia włosa, światło musi zostać pochłonięte przez melaninę, która jest zgromadzona w opuszce włosa i łodydze. Dochodzi do termicznego uszkodzenia mieszków włosowych i zmniejszenia zdolności regeneracyjnych poprzez destrukcję naczyń włosowatych bez uszkodzeń okolicznych tkanek. Nasz włos jest „przewodnikiem”, który doprowadza światło lasera do brodawki włosa, tam niszczy naczynia krwionośne i „odcina” włos od substancji, które zapewniają mu wzrost. Takie „połączenie” włosa z jego brodawką występuje tylko w fazie anagenu- czyli fazie wzrostu włosa i dlatego działanie lasera jest najbardziej skuteczne w tej właśnie fazie. Niestety nie wszystkie włosy znajdują się w fazie anagenu jednocześnie, dlatego konieczne jest wykonanie serii kliku zabiegów aby zniszczyć ich jak najwięcej.

Jakie są czynniki wpływające na skuteczność epilacji laserowej?

Przede wszystkim jest to rodzaj włosa, jego grubość, kolor, a także kolor skóry. We włosach ciemnych przeważa eumelanina (brązowo-czarna), a we włosach jasnych feomelanina (żółto-czerwona). Eumelanina pochłania światło prawie 30 razy lepiej niż feomelanina  i to sprawia, że włosy ciemniejsze usuwa się łatwiej niż włosy jasne. Najlepsze to depilacji są ciemne włosy, o dużej zawartości barwnika. Bardziej zadowalające efekty będą u osób z jasną skórą, ponieważ melanina, która występuje również w skórze może pochłaniać światło lasera. U takich osób można również użyć wyższych parametrów zabiegowych, gdyż ryzyko poparzenia skóry jest mniejsze.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest długość fali światła emitowanego przez laser.

Spektrum absorbowania światła przez melaninę jest szerokie i wynosi od 250 do 1200 nm, jednak najlepiej jest ona absorbowana pomiędzy długościami fal od 600 do 1100 nm. Obecnie na rynku  najwyższą skutecznością wyróżnia się laser diodowy o długości fali 810-820 nm. Jest to taka długość fali, która jest absorbowana zarówno przez melaninę jak i hemoglobinę.

W celu trwałego usunięcia owłosienia niezbędne jest wykonanie serii zabiegów w odpowiednich odstępach czasowych. Tak jak wyżej zostało wspomniane, laser najskuteczniej działa wówczas gdy włos jest w fazie wzrostu. Czas trwania fazy anagenu (wzrostu) jest różny w zależności od partii ciała, na której wykonujemy zabieg epilacji laserowej. W celu uzyskania zadowalających efektów należy wykonać od 6-8 zabiegów. Odstęp pomiędzy zabiegami powinien wynosić od 6 do 12 tygodni, tak włosy urosły na nowo, a z czasem rosło ich coraz mniej.

Czynnikiem, który istotnie wpływa na skuteczność, a przede wszystkim chroni klienta przed wystąpieniem powikłań po epilacji, jest wykluczenie wszelkich przeciwwskazań. Dlatego przed przystąpieniem do zabiegu, konieczne jest przeprowadzenie obszernego wywiadu kosmetologicznego. Zabiegu nie wykonujemy u osób chorych na nowotwór, u kobiet w ciąży i karmiących piersią, u chorych na padaczkę,  lub z infekcjami bakteryjnymi, grzybiczymi bądź wirusowymi. Wykluczona jest również świeża opalenizna, przyjmowanie leków i ziół światłouczulających. Ważne jest także, aby w trakcie serii depilacji laserowej zrezygnować z innych mechanicznych metod usuwania owłosienia takich jak wosk, depilator, czy pasta cukrowa. Należy też wykluczyć czy pacjent nie choruje na żadne schorzenia powodujące nadmierne owłosienie np. hirsutyzm czy hipertrychoza.

Depilacja laserowa to jedna z najbardziej skutecznych metod redukcji nadmiernego owłosienia. Dedykowana jest głównie osobom z tendencją do wrastania włosów, tworzenia stanów zapalnych (grudek i krostek).  Dzięki niej możemy cieszyć się gładką i piękną skórą bez ciągłego podrażniania skóry już po kilku zabiegach.

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog