Boli Cię kręgosłup? Może nie lubisz swojej pracy

Praca, której nie lubimy i negatywne nastawienie mogą przyczynić się do przewlekłego bólu okolicy lędźwiowej kręgosłupa – twierdzą australijscy naukowcy, których wnioski opublikował serwis PhysOrg.

 Dr Markus Melloh z Uniwersytetu Australii Zachodniej w Perth zaobserwował podczas swoich badań, że u jednej trzeciej pracowników doświadczających nieswoistego bólu kręgosłupa rozwinął się ból przewlekły, który poważnie obniżył jakość życia zawodowego i prywatnego.

Choć osoby te wymagały długotrwałego pobytu na zwolnieniu lekarskim, w przypadku zaledwie kilku z nich przyczyną bólu był fizyczny uraz, na przykład wypadnięcie dysku. W pozostałych przypadkach nie udało się ustalić przyczyny przewlekłego bólu.

Dr Melloh zauważył, że pacjenci, którzy odczuwali strach, bezradność, unikali ruchu i mieli tendencję do wyolbrzymiania problemów byli najbardziej narażeni na pojawienie się dokuczliwego bólu przewlekłego.

„Pozytywne nastawienie ma ogromny wpływ na ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jeżeli pracownik będzie miał możliwość zmiany miejsca pracy lub sposobu pracy, może znów zacząć myśleć pozytywnie i dolegliwości mogą wówczas ustąpić same” – mówi dr Melloh. „Silnym czynnikiem jest możliwość porozmawiania z osobą, która okaże emocjonalne wsparcie”.

W badaniach wzięło udział 315 osób, które zgłosiły się do lekarza po pierwszym epizodzie nieswoistego bólu kręgosłupa i podczas wizyt wypełniały kwestionariusz dotyczący ich nastawienia (po trzech, sześciu i dwunastu tygodniach od pierwszej wizyty, a następnie po sześciu miesiącach). Do końca w badaniach brało udział 169 osób, z których jedna trzecia doświadczała bólów przewlekłych. Część osób twierdziła, że po upływie sześciu miesięcy ból nasilił się, czego lekarze najczęściej się nie spodziewają.

„Po zwolnieniu chorobowym trudniej jest wrócić do pracy, dlatego możliwe jest zaostrzenie bólu. Jest to błędne koło, które należy przerwać. Badania wykazują, że jeżeli pacjent czuje się bezradny i jest przekonany, że jakikolwiek ruch spowoduje, że wyląduje na wózku inwalidzkim, sam przyczynia się do pogorszenia swojego stanu” – komentuje dr Melloh.

Dlatego jeśli borykasz się z bólem kręgosłupa, zastanów się, być może przyczyna nie leży wcale w urazie fizycznym, ale w psychice? Jeśli rzeczywiście nie lubisz swojej obecnej pracy, czas ją zmienić i spojrzeć na świat z innej perspektywy. Nowy salon, nieznani współpracownicy i pozytywne myślenie kluczem do pozbycia się nieprzyjemnych bóli? Czy to możliwe….

Źródło: PAP

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog