Endokrynolog

Uregulowanie gospodarki hormonalnej jest kluczowe dla właściwego funkcjonowania całego organizmu. Hormony odpowiadają za metabolizm, wygląd, nastrój, kondycję fizyczną i psychiczną, za całe zdrowie. Produkcja każdego z hormonów powinna być utrzymana na właściwym poziomie. Wszelkie anomalia w tym zakresie należy leczyć pod okiem endokrynologa.

Endokrynolog to lekarz specjalista, który zajmuje się zaburzeniami hormonalnymi organizmu. Układ hormonalny składa się z gruczołów dokrewnych, które przekazują informacje pomiędzy poszczególnymi organami. Kiedy jeden z gruczołów dokrewnych zaczyna szwankować: tarczyca, trzustka, przysadka, nadnercza, jajniki, szyszynki, rozregulowuje się praca innych układów, co rzutuje na funkcjonowanie całego organizmu. Początkowo są to niezauważalne zmiany, ale wraz z nasileniem problemu choremu dokuczają poważne objawy. Mogą to być zaburzenia metabolizmu, różnego rodzaju reakcje skórne, rozstrojenie na poziomie fizjologicznym i psychicznym, złe ogólne samopoczucie, obniżona koncentracja, itp.

Takie dolegliwości jak: gwałtowna utrata wagi, silne zmęczenie, niepokój, kołatanie serca powinny wzbudzić czujność każdego – mogą bowiem wskazywać na nadczynność tarczycy. I odwrotnie – jeśli zauważysz u siebie spowolnione reakcje, przybieranie na wadze, ospałość, kłopoty z koncentracją, możesz zasygnalizować to lekarzowi najbliższego kontakty, by wykluczyć m.in. niedoczynność tarczycy. Gruczoł tarczycy to najczęstszy powód wizyty kobiet u endokrynologa.

Endokrynolog może Ci pomóc uspokoić hormony w trakcie menopauzy i poradzić sobie z uciążliwymi jej objawami. Warto udać się na konsultację, gdy huśtawka hormonalna skutecznie utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie.

Wszelkiego rodzaju stany depresyjne, spadek nastroju, energii, chęci do życia, działania, może także wynikać z problemów natury endokrynologicznej.

Podobnie rzecz się ma z rozregulowaniem wagi – tyciem jak również chudnięciem. Zanim podejmiesz kolejną dietę, zbadaj hormony. Przyczyną otyłości może być właśnie niedobór lub nadmiar któregoś z hormonów.

Problemy hormonalne sygnalizuje również skóra. Takie dolegliwości jak trądzik, łysienie, potliwość, mogą być wynikiem zaburzeń hormonalnych. Gdy walczysz z nimi, jest wielce prawdopodobne, że lekarz pierwszego kontaktu lub dermatolog skieruje Cię w ramach terapii właśnie do endokrynologa.

Lekarz specjalista w zależności od rodzaju objawów zaleci badanie odpowiednich hormonów, a następnie na podstawie uzyskanych wyników dobierze terapię. Jeśli któraś z wymienionych dolegliwości dotyczy Ciebie, jest prawdopodobne, że może mieć podłoże hormonalne, nie zwlekaj więc z wizytą. Zrób badania i zadbaj o swój komfort i zdrowie.

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog