Dietetyk

Poszukujesz wsparcia dietetycznego? Chcesz się odżywiać zdrowo i racjonalnie? Czujesz, że czas na zmianę nawyków żywieniowych? A może Twój organizm sam upomniał się o wsparcie układu pokarmowego i niezbędna jest mu specjalistyczna pomoc? Warto zasięgnąć w takich przypadkach porady dietetyka.

Dietetyk zaplanuje dla Ciebie dietę, ustali jadłospis, który będzie wsparciem dla Twojego organizmu i wpłynie na pracę nie tylko układu pokarmowego, ale wszystkich organów.

Profesjonalny dietetyk holistycznie spojrzy na Twoje problemy, traktując Twoje ciało i psychikę jako całość. Dlatego zanim otrzymasz zalecenia, receptę czy dietę, poprosi Cię o wykonanie szeregu badań, np.

  • badania morfologii krwi,
  • badanie lipidogramu (cholesterol HDL, LDL, triglicerydy),
  • poziom glukozy i insuliny we krwi,
  • badania tarczycy (TSH i fT4),
  • poziom niezbędnych i toksycznych pierwiastków.

Jeśli zajdzie taka potrzeba dietetyk zaleci testy na nietolerancje pokarmowe, alergie pokarmowe, testy nutrigenomiczne. Przeprowadzi również szczegółowy pomiar m.in. wskaźników masy ciała (BMI). Jego wynik jest kluczowym miernikiem przy ustalaniu diety dla osób walczących z nadwagą. Tylko na podstawie wnikliwych analiz laboratoryjnych można zaplanować racjonalny plan żywieniowy dla Twojego organizmu.

Plan dietetyczny poprzedzi też rzetelny i wyczerpujący wywiad, podczas którego dietetyk zada Ci mnóstwo pytań, by ustalić Twoje aktualne nawyki żywieniowe, preferencje, problemy, rytm dnia, itp. Właściwie opracowana dieta wesprze Cię w walce z otyłością, jak również we wszelkich chorobach, w tym także krążeniowych wynikających z nadmiaru tkanki tłuszczowej czy stresu. Efektem konsultacji będzie dieta lub plan leczenia zaburzeń żywieniowych, problemów z alergią czy innych dolegliwości.

Dietetyk dostosowuje dietę do wzrostu, masy ciała i kondycji fizycznej, wieku, płci, stanu zdrowia, stylu życia, a także możliwości finansowych pacjenta. Przygotowując ją, nie tylko uwzględnia Twoją kondycję, ale także Twoje preferencje smakowe czy codzienne nawyki. W efekcie otrzymasz precyzyjny plan żywieniowy, w którym znajdą się dokładne porcje i miary posiłków do przygotowania.

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog