Słownik pojęć

Łysienie

Łysienie to problem, który dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Każdą osobę może spotkać, niezależnie od wieku. Zdarza się również, że problem ten może dotknąć również dzieci. Można podzielić łysienia ze względu na dwa czynniki. Będą to egzogenne i genetyczne. Na te pierwsze masz ogromny wpływ. Natomiast na te drugie już nie.

Można wymienić łysienie androgenowe, telogenowe, bliznowaciejące, plackowate oraz łojotokowe. Istnieje również podział łysienia ze względu na płeć. U kobiet pojawia się w wieku około 20-30 lat. Ma charakter androgenoniezależny. Natomiast u mężczyzn – androgenozależny.

Przyczyn łysienia jest bardzo dużo. Jedne z nich to m.in. stres, głodówka, anemia, poród, menopauza, niektóre toksyny roślinne i zwierzęce, narażenie na kontakt z chemikaliami, choroby ogólnoustrojowe, dieta przesadnie bogata w beta-karoten i inne. Oczywiście na porost włosów w sposób niekorzystny wpływają również niektóre choroby. Jedną z nich może być, przykładowo, cukrzyca. Łysieniu nie towarzyszą żadne dolegliwości. Nie ma również żadnych zaczerwień skóry. Jednak może wywoływać uczucie nieprzyjemne. U kobiet zwłaszcza może być powodem niskiej samooceny. Leczenie łysienia zazwyczaj rozpoczyna się od badania trychologicznego.

 Płatność ratalna