Relaks jest ważny!

Jako mama trójki dzieci cały czas aktywnie pracująca i aktywnie działająca, naprawdę wiem co to znaczy być zmęczoną! Oczywiście nie wartościuję. Mama jednego dziecka również ma prawo do zmęczenia i też zasługuje na wypoczynek, jak każdy. No właśnie! Dzisiaj chciałabym porozmawiać z Wami o relaksie.

Czemu odpoczynek jest ważny?

Żyjemy w czasach presji pracy i presji rozwoju. Czasami zmusza nas do tego panujący trend, innym razem sytuacja rodzinna i finansowa. Niejednokrotnie pracujemy na pełnych obrotach przez siedem dni w tygodniu. Pośród niektórych Polaków modne jest też powiedzonko: „po śmierci sobie odpocznę”. Myślę, że to jedno z gorszych przekonań jakie możemy mieć na temat świata i samych siebie. Odpoczynek jest ważny. Nie powinien być pozycją na liście rzeczy do zrobienia, ale naturalnym elementem dnia, który pojawia się w naszej codziennej rutynie.

Bezustanna produktywność nie jest możliwa

Nawet jeśli bardzo się tego chce, nie da się przez cały czas żyć na pełnych obrotach. Prędzej, czy później może się to odbić na naszym zdrowiu. Chcecie prosty i zarazem współczesny przykład? Nie ma telefonu, który pracowałby nieprzerwanie bez ładowania. Tak samo jest z nami. Człowiek też potrzebuje czasu na regenerację.

Odpoczynek daje nam szansę na harmonię w życiu, pogłębianie relacji i zauważanie, że poza naszymi własnymi projektami, obowiązkami, planami i celami jest jeszcze cały świat. Zachowanie równowagi pozwala odgonić frustrację oraz zawodowe wypalenie. To magia, którą warto wprowadzić w życie!

Zbuduj sobie rutynę

Moim zdaniem, aby sensownie odpoczywać, najlepiej jest od razu zrobić sobie z odpoczynku rutynę. Powinno to być coś regularnego, równie naturalnego jak mycie zębów, czy jedzenie śniadania. Warto poświęcić przynajmniej dwie godziny dziennie na relaks.

Jednak to nie mają być dwie godziny, podczas których towarzyszą nam ciągłe wyrzuty sumienia, że nie robimy czegoś innego. To ma być nasz czas! Po to, żebyśmy mogły pełniej wkraczać w kolejny dzień i w swoje obowiązki.

Budowanie rutyny odpoczynkowej jest szczególnie ważne jeśli pracujesz zdalnie. Choć praca zdalna posiada wiele walorów, bardzo łatwo jest popaść w nieustanny tryb pracy i wmawianie sobie samej „jeszcze tylko to” tak długo, aż budzisz się w sytuacji, w której jesteś przemęczona i nie masz siły kompletnie na nic. W tym miejscu niejednokrotnie pojawia się frustracja, a nawet depresja. Dlatego tym bardziej powinnyśmy zapewnić sobie czas na chwilę odpoczynku.

Eksperymentuj

Pamiętaj, że odpoczywanie nie dla każdego oznacza to samo. Sprawdź na sobie różne techniki relaksu, od medytacji, po rozmaite sporty. Przeglądaj czasopisma, rozwiązuj krzyżówki, bujaj w obłokach, rysuj, koloruj, oglądaj gwiazdy, delektuj się herbatą albo kawą! Gotuj, uprawiaj zioła, albo rób sobie swoje własne domowe SPA! Nie szukaj wymówek, po prostu bądź dla siebie dobra. Zasługujesz na to, bądź swoją najlepszą przyjaciółką. Kto jak nie Ty?

Idź na masaż

A jeśli domowy relaks to za mało, nie ograniczaj się! Idź na masaż gorącymi kamieniami. To sposób na relaks dla ludzi, którzy prowadzą stresujący tryb życia. Ponadto masaże lecznicze wspaniale normują przemianę materii i poprawiają odporność organizmu.

Tak samo jest z masażem gorącymi kamieniami! Masaż gorącymi kamieniami pozwala na lepszy przepływ energii przez zmęczony lub chory organizm. Kamienie pobudzają krążenie krwi i limfy w organizmie. Co więcej, te techniki masażu od wieków były stosowane na Dalekim Wschodzie. Według dalekowschodniej filozofii skuteczność tego zabiegu polega na masowaniu wzdłuż kręgosłupa specjalnych ośrodków energetycznych, zwanych czakrami. Zadaniem czakr jest stymulacja pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego, które produkują niezbędne do życia hormony.

Nie wiem jak Wy, ale ja już zapisałam się na ten masaż! Co prawda, najwcześniej za miesiąc będę miała czas, by pójść na ten zabieg, ale już teraz się cieszę i nie mogę się doczekać. Nigdy nie byłam na masażu gorącymi kamieniami, ale wyraźnie czuję, że czas to nadrobić!

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog