Zima i oczyszczanie skóry? To da się zrobić!

Tegoroczna zima to prawdziwe wyzwanie dla naszej skóry. Już dawno nie musiała ona doświadczać silnych mrozów oraz wysokiego nasłonecznienia związanego ze światłem odbitym od śniegowych zasp. Oprócz znalezienia chwili na saneczkarskie popisy lub tak popularne morsowanie, warto znaleźć również czas na zadbanie o kondycję swojej skóry. Piękna i młodzieńcza skóra to zjawisko, które wymaga regularnej profilaktyki. Raz zaniedbana, będzie wymagała długotrwałego wysiłku, aby powrócić do dobrej formy. Dlatego w tym miesiącu radzimy wam zastosować dodatkowe zabiegi będące podstawą pielęgnacji pięknego wyglądu, bo za takie właśnie uchodzą zabiegi oczyszczające. Medycyna estetyczna współcześnie oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie, dlatego postanowiliśmy przedstawić niektóre z nich. Nie zapomnieliśmy również o sposobach na demakijaż i zabiegach, które możecie wykonać same, w domu. Z pewnością znajdziecie coś dla siebie!

Domowe metody

Domowe metody, na które może pozwolić sobie każda z nas mogą skutecznie uzupełniać profesjonalne działania. To bardzo istotne zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy nie możemy pozwolić sobie na wizytę w wybranej przez siebie klinice.

Sposobem na oczyszczanie cery suchej i wrażliwej są wszelkiej maści domowe toniki, na których przepis znajdziemy z łatwością w internecie. Szczególnie polecany jest tonik różany oraz specyfik na bazie ogórka. Raz w tygodniu powinniśmy zdecydować się również na peeling, do którego przeprowadzenia warto wykorzystać kawę lub cukier, oliwę i cynamon. Kolejnym krokiem powinna być maseczka na bazie mąki kukurydzianej i cytrusów, która wspaniale zregeneruje nam nadwyrężoną i wystawioną na negatywne działanie stresu cerę.

W przypadku cery o typie mieszanej świetnie sprawdzi się tonik przygotowany z wykorzystaniem octu jabłkowego i wody. Podobnie jak w przypadku poprzedniego typu ważny jest także regularny peeling, zwłaszcza z wykorzystaniem cukru.

W przypadku najtrudniejszego typu skóry poleca się szczególnie specjalny żel do mycia twarzy oparty na płatkach owsianych, który dzięki swoim właściwościom nie pozostawi, w przeciwieństwie do mleczka kosmetycznego, na powierzchni tłustej warstwy. Warto również zastosować tonik oraz poświęcić trochę czasu na zabieg z wykorzystaniem ziołowej pary. Do stworzenia takowej wykorzystajmy rumianek, nagietek, dziurawiec i rozmaryn. 

 

Co w przypadku, kiedy nie mamy czasu i chęci na tworzenie tych wszystkich naturalnych specyfików? Tu z pomocą przychodzi szereg produktów kosmetycznych dostępnych w drogeriach i aptekach. Pamiętajmy jednak, aby przed zakupem sprawdzić ich skład. 

Demakijaż

To podstawa właściwego oczyszczenia twarzy i jej codziennej pielęgnacji. Choć nowoczesne kosmetyki pozwalają na wielogodzinne utrzymanie się dobrego makeupu, to każda z nas wie, jak kończy się spędzenie nocy bez wcześniejszego demakijażu Nasz organizm traktuje go jak inne zanieczyszczenia, które blokują prawidłowe funkcjonowanie porów i powodują zapoczątkowanie szkodliwych procesów, które następnie możemy zaobserwować na naszej twarzy. Zapuchnięte oczy, podrażniona cera – to tylko niektóre z objawów, jakie możemy zaobserwować podczas porannego prysznica. Dlatego nie przeciągajmy liny i zacznijmy współpracować z naszą cerą, nie odpuszczając sobie regularnego demakijażu. Nawet jeżeli zmęczenie ciągnie nas niczym magnes do łóżka. 

 

Jak tego dokonać? To regularne i stosunkowo krótkie wieczorne posiedzenia przed lustrem. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni produkt przeznaczony do demakijażu, zgodny z typem naszej skóry. Przy wyborze koniecznie zwróćmy na to uwagę, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Najpopularniejszymi formami preparatów do demakijażu są mleczko, śmietanka lub żel. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale również metodą działania. Mleczko ma na przykład największe właściwości nawilżające, ale jest odradzane dla tłustego typu skóry, która wymaga delikatniejszych środków. Nakładamy je na skórę za pomocą wacików i delikatnie usuwamy pozostały makijaż, aż do momentu, w którym kolejny wacik po przetarciu całej skóry twarzy będzie czysty. Pozostałe dwie formy, czyli żeli i pianka, są “lżejsze” dla skóry, przez co mogą być stosowane także do cery tłustej, jednak nie nawilżają jej do tego stopnia co mleczko. Można je również stosować bezpośrednio na skórę, wmasowując produkt na poszczególnych obszarach. W przypadku żelu warto wcześniej zwilżyć twarz i okolice szyi wodą. Po oczyszczeniu przepłucz twarz letnią wodą. Unikaj gorącej, która może negatywnie wpłynąć na ochronną warstwę naskórka.

Po wszystkim warto stosować uzupełniająco tonik, który przywraca skórze jej właściwe, naturalne pH, co jest szczególnie istotne w przypadku ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo odświeży on skórę po przemyciu, a nam zapewni przyjemne odczucie. Pamiętaj, że tonik również należy dobrać odpowiednio do typu twojej skóry, gdyż tylko wtedy będzie działał zgodnie z przeznaczeniem. 

Peeling

To zabieg, do którego nie trzeba zbyt długo przekonywać. Jego dobroczynny efekt jest zauważalnym już po pierwszym zastosowaniu i znajduje uznanie wśród większości kobiet na świecie. Po peelingu nasza skóra stanie się miękka i przyjemna w dotyku, pobudzimy korzystne procesy oraz zwiększymy efektywność stosowanych później kosmetyków pielęgnacyjnych. Czy nie warto go stosować?

Jeżeli zależy nam na konsultacji ze specjalistą i chcemy udać się do kliniki, to w zakresie dogłębnego oczyszczenia naszej skóry szczególnie polecane są dwa rodzaje specjalistycznych peelingów. Pierwszym z nich jest peeling kawitacyjny, który dzięki zakupowi odpowiedniego urządzenia możemy także wykonać z powodzeniem w domu. Polega on na wykorzystaniu dźwięków o niskiej częstotliwości, które wywołują wibracje tworzą fale mechaniczne usuwają zrogowaciałe komórki naskórka i złuszczające delikatnie skórę. Dochodzi do oczyszczenia porów z nadmiaru łoju i usunięcia bakterii i grzybów. I choć cały opis zabiegu brzmi dosyć skomplikowanie, jest on w pełni nieinwazyjny i może być wykonywany w każdym wieku do każdego rodzaju skóry. Zainteresowane powinny być szczególnie osoby walczące z trądzikiem, zaskórnikami i wągrami, gdzie kawitacja, jak również nazywany jest ten zabieg, może okazać się szczególnie skuteczna. Skóra po takim peelingu jest także gotowa do lepszego wchłonięcia preparatów, dlatego eksperci zalecają w tej sytuacji korzystanie uzupełniająco z zabiegów odżywiających i nawilżających, które dodatkowo poprawią kondycję naszej skóry. Wygładzona i delikatniejsza w dotyku budzi zadowolenie niemal natychmiast po wizycie w klinice, a sam zabieg nie powoduje żadnych podrażnień czy przebarwień. Wręcz przeciwnie, oprócz efektu w postaci oczyszczenia, pobudza on produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego oraz przyspiesza mikrokrążenie. Jedna wizyta, która powinna w zupełności wystarczyć przy typowym, jesiennym procesie naprawczym nie powinna przekroczyć 60 minut. W przypadku problematycznej cery do osiągnięcia pełnego rezultatu zalecane są oczywiście dodatkowe zabiegi.

Kolejną odmianą peelingu medycznego jest tzw. peeling węglowy z wykorzystaniem lasera. Polega on na pokryciu skóry warstwą specjalnej koloidalnej zawiesiny węgla. Drobinki węgla wnikają w najdrobniejsze nierówności, zagłębienia oraz ujścia gruczołów łojowych i absorbują energię światła laserowego, dlatego też następnie na wybrany obszar kieruje się wiązkę laserową, która wykorzystując procesy związane z laseroterapią (fotoablacja oraz fototermoliza) doprowadza do usunięcia zewnętrznej warstwy naskórka wraz z jego niedoskonałościami oraz oczyszczenie i zwężenie ujść gruczołów skóry, ujednolicenie kolorytu i stymulację produkcji kolagenu. Podobnie jak w przypadku kawitacji zabieg ten jest szczególnie polecany w przypadku osób borykających się z problemem trądziku, przebarwień, szorstkiej cery, czy skóry z oznakami starzenia. Sam zabieg jest potocznie nazywany „Black Doll”, a jego efekt zależy także od sprzętu wykorzystywanego w klinice, której usługi nas interesują. W tej sytuacji warto dopytać, czy dana instytucja korzysta z nowoczesnych maszyn, takich jak laser Nd:Yag Q-Switch. Dzięki temu uzyskamy satysfakcjonujący rezultat, który uzupełniany rutynową profilaktyką i nawilżaniem utrzyma się na długi czas.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog