Zabiegi stymulujące biorewitalizację skóry

Wraz z wiekiem spada ilość kolagenu i elastyny w skórze. Szacuje się, że po około 25 roku życia, skóra zaczyna się powoli starzeć i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Prawidłowa pielęgnacja skóry powinna być oparta na kilku zasadach i charakteryzować się systematycznością.

Podstawowym elementem pielęgnacji to – nawilżanie. Nasza skóra potrzebuje dostarczania substancji, które będą zapobiegać transepidermalnej utracie wody. Aby zapobiegać pojawianiu się pierwszych zmarszczek ważna jest stymulacja komórek skóry do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny, poprzez dostarczanie witamin, peptydów, czynników wzrostu, antyoksydantów oraz wielu innych substancji.

Ważnym aspektem pielęgnacji skóry, o którym należy pamiętać jest ochrona przed działaniem wolnych rodników. Wolne rodniki powstają w wyniku metabolizmu tlenowego komórek. Ich szkodliwe działanie polega na uszkadzaniu DNA komórek, ponadto uaktywniają metaloproteinazy odpowiedzialne za degradację kolagenu oraz powodują peroksydację lipidów.

Na jakie zabiegi warto więc zwrócić uwagę, jeśli zależy nam na biorewitalizacji naszej skóry?

Masaż twarzy

systematycznie wykonywany masaż poprawia stan skóry i utrzymuje ją w dobrej kondycji. Zabieg ten poprawia mikrokrążenie i przepływ limfy, oraz powoduje rozluźnienie mięśni twarzy. Dodatkowo zastosowanie odpowiednich kosmetyków anti-aging sprawi, że podczas masażu składniki aktywne wnikną w głąb skóry, poprawią jej kondycję i wygląd.

Zabiegi na bazie witaminy A

W kosmetykach witamina A jest głównie pod postacią retinolu, retinylu czy estrów retinylu.
Retinol stymuluje syntezę włókien kolagenowych, glikozaminoglikanów, hamuje aktywność metaloproteinaz – enzymów odpowiedzialnych za degradację kolagenu i elastyny. W kosmetykach ma działanie seboregulujące, odmładzające, rozjaśniające, regulujące proces rogowacenia naskórka. Przyczynia się także do powstawania nowych naczyń krwionośnych dzięki czemu skóra jest lepiej dotleniona i odżywiona, nabiera blasku i świeżego kolorytu.

Peelingi chemiczne

To jeden z rodzajów zabiegów kosmetycznych z użyciem kwasów, którego celem jest złuszczenie martwego naskórka i wygładzenie skóry. Kwasy występują w różnych stężeniach a ich główne działanie jest skierowane na złuszczenie zewnętrznej warstwy naskórka i wprowadzeniu składników aktywnych jak najgłębiej. Wykonanie serii peelingów wpłynie na odnowę naskórka oraz skóry, działa odmładzająco, rozjaśniająco, likwiduje oznaki starzenia się skóry takie jak zmarszczki, przebarwienia i inne niedoskonałości. Terapia kwasami wpływa również regulująco na pracę gruczołów łojowych, działa antybakteryjnie i sebostatycznie.
W kosmetologii stosuje się między innymi kwas migdałowy, azelainowy, mlekowy, glikolowy, salicylowy czy TCA (trójchlorooctowy).

Czynniki wzrostu – czym są i jaka jest ich rola?

Czynniki wzrostu to polipeptydy, które stymulują komórki do podziałów i różnicowania się.
Ich kluczową rolą jest stymulacja naturalnych procesów naprawczych skóry. We współczesnej kosmetologii znalazły swoje zastosowanie w terapiach anti-aging, stymulujących odnowę komókową, redukcję zmarszczek i syntezę kolagenu. Sprawdzają się one również w terapii blizn, przebarwień czy rozstępów. Można je łączyć w zabiegach z wykorzystaniem retinolu czy antyokstydantów np. z kwasem ferulowym.

Należy jednak pamiętać, że efekty zabiegów będą bardziej spektakularne jeśli włączymy odpowiednią dietę bogatą w witaminy, makro i mikroelementy oraz spersonalizowaną pielęgnację domową zaleconą przez kosmetologa.

Marcelina Szymańska – Ekspert SC Beauty Magazine

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog