Uważajcie na kuracje oczyszczające organizm!

[mkdf_dropcaps type=”normal” color=”#f55549″ background_color=””]Brytyjscy naukowcy alarmują, że restrykcyjne kuracje oczyszczające mogą zagrażać życiu. Podkreślają, że nie mają one żadnego potwierdzenia w badaniach naukowych. [vc_empty_space height=”23px”]

Niebezpieczny koktajl ziołowy
Jako przykład podają przypadek kobiety, która trafiła do szpitala w zeszłym roku. Jej stan stał się krytyczny po tym, jak zażyła preparaty ziołowe i piła zbyt dużą ilość wody. Dieta 47-latki skończyła się na oddziale intensywnej opieki medycznej w szpitalu Milton Keynes.
Została wyleczona, ale jej historia jest przypomnieniem o niebezpieczeństwach związanych z drastyczną detoksykacją organizmu. Chociaż to może być kuszące, aby oczyścić się po ekscesach żywieniowych z Bożego Narodzenia, takie działanie niekoniecznie jest zdrowe i nie jest wspierane przez nauki medyczne.
Kobieta wypiła koktajl ziół i alternatywnych środków zaradczych, w tym: ostropest plamisty, molkosan, I-teaninę, glutaminę, związki witaminy B, werbenę i walerianę.
Jej partner mówi, że piła też duże ilości wody, zielonej herbaty i naparu z szałwii w ciągu kilku dni, zanim zachorowała. Na krótko przed przyjęciem do szpitala, kobieta upadła i miała atak. Badania medyczne wykazały, miała niebezpiecznie niski poziom sodu (hiponatremię) w organizmie.
Badając to, jak spożycie preparatów ziołowych działa na pacjenta, lekarze odkryli przypadek mężczyzny, który miał napady lęku spowodowane niskim poziomem sodu. Jego objawy wystąpiły po spożyciu dużej ilości mieszanki ziołowej, która zawierała: walerianę, melisę, passiflorę, chmiel i rumianek.
Komplementarne specyfiki ziołowe są bardzo popularne i często są włączane w „noworoczny detoks”. Jednak działanie tych produktów nie jest oparte n wiedzy naukowej, a raczej na założeniach medycyny alternatywnej – piszą lekarze w swoim raporcie.
Nadmierne spożycie wody jako sposób oczyszczania ciała jest również popularną metodą, ponieważ ludzie są przekonani,  że szkodliwe produkty przemiany materii mogą być wymyte z organizmu – dodają.
Jednak ostrzegają, że pomimo tego, że marketing sugeruje inaczej, wszystkie naturalne produkty nie są pozbawione skutków ubocznych.
Brytyjskie Towarzystwo Dietetyczne mówi, że cała idea detoksykacji jest nonsensowna . Nie ma pigułki lub napoju, plastrów lub płynu, który może wykonać całą pracę. Ciało ma wiele narządów, takich jak skóra, jelita, wątroba i nerki, które są nieustannie poddają detoksykacji nasz organizm od stóp do głów.
Dobre nawodnienie organizmu jest rozsądną strategią, ale picie zbyt dużej ilości wody może być równie niebezpieczne, jak jej brak. Brzmi to przewidywalne, ale dla większości ludzi rozsądna dieta oraz regularna aktywność fizyczna są naprawdę jedynymi sposoby prawidłowego utrzymania i zmaksymalizowania swojego zdrowia – powiedział przedstawiciel Towarzystwa.

 
 

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog