Rak piersi związany z licznymi porodami i otyłością

Duża liczba porodów i zaawansowana otyłość znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na najgroźniejszą odmianę raka piersi – donoszą naukowcy z Centrum Badań nad Rakiem.

Naukowcy przeanalizowali dane 156 tys. kobiet po menopauzie, uczestniczek znanego badania Women’s Health Initiative. Stan zdrowia kobiet sprawdzano pod kontem wystąpienia u nich dwóch odmian raka piersi: potrójnie negatywnego (stwierdzono go u 307 kobiet) i hormonozależnego (u 2 610 kobiet).

Po przeanalizowaniu informacji na temat ilości porodów, które przeszły chore kobiety okazało się, że panie z min. trójką dzieci były o 46% bardziej narażone na wystąpienie raka potrójnie negatywnego i o 12% mniej narażone na raka hormonozależnego. Z kolei kobiety, które nigdy nie rodziły, o 40% zmniejszały prawdopodobieństwo zachorowania na groźniejszy nowotwór, ale były o 35% bardziej predysponowane do wystąpienia raka hormonozależnego.

Takie wyniki zaprzeczają powszechnie przyjętemu założeniu, że wieloródki są mniej zagrożone wszystkimi odmianami raka piersi oraz dostarczają wielu dodatkowych pytań dotyczących mechanizmów powstawania tych nowotworów.

Podczas sprawdzania wpływu otyłości na wystąpienie nowotworu piersi, rezultaty okazały się być zgodne z dotychczasowymi podejrzeniami. Wysoki wskaźnik BMI zwiększa ryzyko zachorowania na obie odmiany raka. Potrójnie negatywnego o 35%, a hormonozależnego o 40%.

Źródło: Rynek Zdrowia
 

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog