Radiofrekwencja mikroigłowa RF. Kiedy ją stosować?

Przestajesz być zadowolona z tego jak wyglądasz? Postępujący czas cię nie oszczędza? Spokojnie, nie musi tak być. Dzięki postępowi nowoczesnej medycyny estetycznej obecna technologia pozwala na utrzymanie efektu młodzieńczego wyglądu i zatrzymanie oznak starzenia się skóry na długi czas. Co więcej, nie musisz już korzystać z pomocy zabiegów inwazyjnych z użyciem skalpela i pod silnym znieczuleniem. Koniec z obawami dotyczącymi operacji plastycznych i dużym ryzykiem, z jakim wiąże się każdy zabieg inwazyjny. Współcześnie możemy skorzystać z wielu profesjonalnych metod, które pozwolą nam na uśmiech przy każdym spojrzeniu w lustro. Którą wybrać? Dziś przyjrzymy się nowoczesnej metodzie radiofrekwencji mikroigłowej RF stosowanej od niedawna w polskich klinikach i gabinetach. Na czym dokładnie polega? W jakich przypadkach należy ją stosować? Zachęcamy do lektury. 

Na czym polega Radiofrekwencja mikroigłowa RF?

Podczas tego zabiegu skóra jest ogrzewana za pomocą niewielkich igiełek wywołując szok termiczny, który prowadzi do procesów regeneracji oraz pobudza kolagen do produkcji. Jest to zatem połączenie dwóch technik zabiegowych: fal radiowych, które podgrzewają skórę oraz mikronakłuwania. Zostaje odnowiona skóra właściwa, więc uzyskujemy efekt jędrnej i elastycznej skóry. Jest to zabieg bezpieczny, efektywny i niebolesny, choć opis może mocno pobudzić naszą wyobraźnię. Efekt widoczny jest już po pierwszym zabiegu, skóra zostaje ujędrniona i poprawia się jej napięcie.

Kiedy ją stosować?

Radiofrekwencja mikroigłowa to metoda stosowana w zabiegach mających na celu spowolnienie procesów starzenia się skóry. Obkurczenie włókien kolagenowych skóry właściwej powoduje wyraźny wzrost napięcia skóry oraz redukcję drobnych zmarszczek.  Struktura skóry ulega zagęszczeniu przez co zwiększa się jej sprężystość, a zmarszczki zostają wygładzone.

Metoda ta sprawdza się również w redukcji blizn potrądzikowych. Podgrzanie z jednoczesnym nakłuciem skóry pobudza naturalne procesy regeneracyjne a także neokolagenezę i neoelastogenezę czyli tworzenie się nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Dochodzi wówczas do stopniowego „wypełniania” ubytków w skórze jakimi są blizny potrądzikowe. Ze względu na zróżnicowaną morfologię blizn, a także różną głębokość ich umiejscowienia zazwyczaj potrzebne jest kilka zabiegów w serii.

Zabieg frakcyjnej RF mikroigłowej nie tylko stosowane są na okolicę twarzy, wykorzystuje się je również na ciało w obszarach, gdzie dochodzi do utraty wiotkości skóry spowodowanej dużą utratą wagi lub w wyniku ciąży.
Radiofrekwencja mikroigłowa sprawdza się również w redukcji rozstępów. Rozstępy to ubytki w skórze, powstające w wyniku zerwania włókien kolagenu i elastyny. Zmiany te najczęściej dotykają skóry brzucha, piersi, ud czy pośladków i dotyczą zazwyczaj nastolatków w wieku dojrzewania, kobiet w ciąży czy sportowców. Głównym problemem przy usuwaniu rozstępów jest ich głębokie położenie. Dzięki radiofrekwencji mikroigłowej można precyzyjnie dotrzeć do obszaru zabiegowego na pożądaną głębokość. Po nakłuciu skóry emitowana jest przez igły wiązka fal radiowych, która powoduje ogrzanie tkanki na całej długości mikroigieł, co stymuluje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Włókna kolagenowe skracają się i zagęszczają a rozstępy zaczynają wypełniać i w rezultacie znikają.

Jakie alternatywy?

Jedną z przetestowanych przez nas oraz tą, którą polecamy pacjentom jest także plastyka za pomocą zabiegu SMAStherapy, podczas którego wysokozogniskowana fala ultradźwiękowa o dużym natężeniu (HIFU) wzbudza powstanie, w kontrolowanych warstwach skóry, termicznych mikrouszkodzeń, dzięki czemu dochodzi do skurczu włókien kolagenowych, koagulacji białek i przebudowy tkanki łącznej. Zabieg ten powoduje natychmiastowe zagęszczenie tkanki i pobudzenie organizmu do naturalnych procesów regeneracji, gojenia i odbudowy struktury. A co najważniejsze? Tak naprawdę wystarczy jeden zabieg aby osiągnąć zamierzone efekty.

Postaw na oczyszczenie

To wspaniała pora na oczyszczenie Twojej skóry. Zwłaszcza, jeżeli postawimy na profesjonalne zabiegi w tym zakresie. Jedną z najpopularniejszych metod peelingu medycznego, gwarantującego skuteczność jest peeling kawitacyjny. Polega on na wykorzystaniu dźwięków o niskiej częstotliwości, które wywołując wibracje tworzą fale mechaniczne usuwające zrogowaciałe komórki naskórka i złuszczające delikatnie skórę. Dochodzi do oczyszczenia porów z nadmiaru łoju i usunięcia bakterii i grzybów. I choć cały opis zabiegu brzmi dosyć skomplikowanie, jest on w pełni nieinwazyjny i może być wykonywany w każdym wieku do każdego rodzaju skóry. Zainteresowane powinny być szczególnie osoby walczące z trądzikiem, zaskórnikami i wągrami, gdzie kawitacja, jak również nazywany jest ten zabieg, może okazać się szczególnie skuteczna.

Kolejną odmianą peelingu medycznego jest tzw. peeling węglowy z wykorzystaniem lasera. Polega on na pokryciu skóry warstwą specjalnej koloidalnej zawiesiny węgla. Drobinki węgla wnikają w najdrobniejsze nierówności, zagłębienia oraz ujścia gruczołów łojowych i absorbują energię światła laserowego, dlatego też następnie na wybrany obszar kieruje się wiązkę laserową, która wykorzystując procesy związane z laseroterapią (fotoablacja oraz fototermoliza) doprowadza do usunięcia zewnętrznej warstwy naskórka wraz z jego niedoskonałościami oraz oczyszczenie i zwężenie ujść gruczołów skóry, ujednolicenie kolorytu i stymulację produkcji kolagenu. Podobnie jak w przypadku kawitacji zabieg ten jest szczególnie polecany w przypadku osób borykających się z problemem trądziku, przebarwień, szorstkiej cery, czy skóry z oznakami starzenia. Sam zabieg jest potocznie nazywany „Black Doll”, a jego efekt zależy także od sprzętu wykorzystywanego w klinice, której usługi nas interesują. W tej sytuacji warto dopytać, czy dana instytucja korzysta z nowoczesnych maszyn, takich jak laser Nd:Yag Q-Switch. Dzięki temu uzyskamy satysfakcjonujący rezultat, który uzupełniany rutynową profilaktyką i nawilżaniem utrzyma się na długi czas.

Prosta i skuteczna odnowa

Dzięki tak szerokiej gamie zabiegów i preparatów służących jesiennej regeneracji, z całą pewnością każdy będzie mógł sobie pozwolić na podobną małą sesję odbudowującą kondycję naszej skóry. W tym sezonie szczególnie polecamy zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, kolagenu lub nici PDO. Ten pierwszy charakteryzuje się pobraniem od pacjenta krwi i odseparowaniem z niej osocza, które następnie jest podawane w miejsca wskazane jako obszary do regeneracji. Jest to w pełni naturalna metoda, do której zalet zaliczamy z pewnością niemal pełną bezbolesność oraz możliwość szerokiego stosowania, także u pacjentów z licznymi alergiami.

Kolejnym prostym zabiegiem wykorzystywanym podczas procesu biorewitalizacji jest bezpośrednie podanie kolagenu w wybrane przez prowadzącego zabieg miejsca. Jest to główny czynnik zatrzymujący oznaki starzenia skóry oraz prowadzący do zaniku niekorzystnych zmian na naszym ciele. Stymuluje również tworzenie nowych naczyń krwionośnych, a ponieważ podawany jest razem z lidokainą o właściwościach znieczulających jest polecany szczególnie osobom wrażliwym na wszelkiego rodzaju ból, nawet ten minimalnie odczuwalny.

Ostatnią z wymienionych metod jest zabieg z wykorzystaniem nici PDO. Trwa on kilkadziesiąt minut i polega na aplikacji nici polidioksanonowych, które po pół roku powinny rozpuścić się samoistnie w tkance. Nici wprowadza się za pomocą specjalnej sterylnej igły i mają one na celu pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny w organizmie, a w konsekwencji doprowadzenie do pozytywnych zmian w wyglądzie naszej skóry. Choć jest to stosunkowo nowa metoda medycyny estetycznej, zyskuje ona coraz większą ilość zwolenników, głównie ze względu na prostotę w stosowaniu oraz długotrwały efekt.

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog