Pielęgnacja skóry w okresie ciąży

[vc_row][vc_column][vc_column_text][mkdf_dropcaps type=”normal” color=”#25a0c7″ background_color=””]C[/mkdf_dropcaps]iąża to szczególny okres w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany, zarówno pod względem fizycznym jak i emocjonalnym.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”23px”]

Zachodzące procesy fizjologiczne spowodowane są między innymi zmianami w układzie hormonalnym, które mają istotny wpływ na wygląd zewnętrzny. Ważne jest, aby w tym okresie zadbać o siebie, zarówno o wygląd skóry na twarzy jak i na ciele.

Pielęgnacja skóry twarzy

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie mogą powodować, że skóra na twarzy w tym okresie będzie się przetłuszczać lub przesuszać. Co wtedy trzeba robić?

  • W przypadku przesuszenia skóry do oczyszczania zaleca się stosowanie delikatnych emulsji myjących, nie zawierających mydła czy alkoholu. W swoją pielęgnację domową warto włączyć serum nawilżające, które w swoim składzie posiadają witaminę E, kwasem hialuronowy, kolagen lub pielęgnacja olejami, np. olejem z pestek malin. Poleca się stosowanie kosmetyków silnie nawilżających, regenerujących, ale hipoalergicznych, pozbawionych sztucznych barwników i konserwantów.
  • Jeśli skóra ma tendencję do przetłuszczania, warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetologicznym, w celu prawidłowego oczyszczenia skóry.

Ze względu na podniesiony poziom estrogenów, skóra kobiety w trakcie ciąży narażona jest na powstawanie przebarwień czy ostudy (nierównomierne odkładanie się melaniny w skórze). Co należy wtedy robić? Przede wszystkim używać kremów z wysokim filtrem UV, najlepiej zawierającym filtry mineralne – fizyczne, aby zminimalizować ryzyko powstania przebarwień.

Wiele kobiet zastanawia się czy powinna przestać używać niektórych kosmetyków używanych do tej pory. Odpowiadamy, że w ciąży nie wolno stosować kosmetyków, które zawierają witaminę A i jej pochodne (np. retinol), kwasy owocowe w wysokim stężeniu, kwas salicylowy, triklosan, tetracykliny, olejek bergamotowy czy rozmarynowy. Niewskazane jest również duże stężenie fluorów.

Cellulit

Cellulit jest jednym z najczęściej występujących objawów skórnych w okresie ciąży. Są to zwłóknienia tkanki łącznej w okolicach ud, pośladków czy brzucha, spowodowane zaburzeniami przepływu krwi oraz chłonki.

Powstawaniu cellulitu w okresie ciąży sprzyja nagromadzenie się wody w organizmie, a także przerost komórek tłuszczowych, które uciskają na lokalne naczynia włosowate, zaburzając mikrokrążenie i odpływ zbędnych produktów przemiany materii.

Aby zapobiegać powstawaniu cellulitu w czasie ciąży, zaleca się stosowanie kremów, balsamów, których celem będzie poprawa mikrokrążenia i usunięcie toksyn z komórek skóry. Warto też skorzystać ze specjalistycznego masażu antycellulitowego w gabinecie kosmetologicznym, który pozytywnie wpłynie na poprawę układu krążenia i limfatycznego.

Rozstępy

Rozstępy skórne występują u około 90% kobiet ciężarnych. Powstają one w wyniku rozciągania się skóry, które jest spowodowane przerwaniem ciągłości włókien elastynowych a także w wyniku zmian hormonalnych. Dotyczą one głównie okolicy bioder, brzucha, piersi, pośladków czy ud.

Wzrost poziomu estrogenów oraz zwiększenie stężenia kortyzolu, wydzielanego przez nadnercza sprawia, że włókna kolagenowe i elastynowe mają nieodpowiednią strukturę i tracą swoją odporność mechaniczną na rozciąganie.

Kobiety powinny stosować profilaktykę przeciw rozstępom oraz zadbać o prawidłowe nawilżenie jak i natłuszczenie skóry już od 2-3 miesiąca ciąży. Zaleca się stosowanie emolientów – kosmetyków natłuszczających skórę, olejów, czy balsamów nawilżajacych. Można również aplikować specjalne preparaty przeciwko rozstępom przeznaczone dla kobiet w ciąży. Przy pielęgnacji rozstępów na piersiach w okresie karmienia zalecane są specjalne kosmetyki przebadane dermatologicznie, bez substancji drażniących czy uczulających. Najlepsze będą kremy, które w swoim składzie posiadaj kolagen, elastynę, witaminę E, wąkrotkę azjatycką czy masło shea.

W trakcie ciąży ważnym aspektem w pielęgnacji ciała jest masaż klasyczny. Pomaga usunąć wodę z organizmu, wpływa korzystnie na obrzęki nóg, zapobiega powstawaniu rozstępów, wzmacnia i pielęgnuje skórę ale przede wszystkim odpręża i relaksuje.

Ciąża to niezwykły okres w życiu każdej kobiety. Oprócz pielęgnacji domowej czy gabinetowej  specjalnymi kosmetykami, zabiegami, należy pamiętać także o prawidłowym odżywianiu i aktywności fizycznej.

SC Beauty Magazine

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog