Mezoterapia sposobem na wypadające włosy?

[vc_row][vc_column][vc_column_text][mkdf_dropcaps type=”normal” color=”#25a0c7″ background_color=””]W[/mkdf_dropcaps]ypadające włosy, wbrew powszechnej opinii, nie są tylko zmartwieniem mężczyzn. Choć przyjęło się, że to mężczyźni z uporem walczą z łysieniem i skutkami upływających lat, to także kobiety borykają się z problemem przerzedzenia swojej fryzury. Coraz częstsze znajdowanie pęczków włosów po codziennym szczotkowaniu czy myciu głowy powinno dać nam do myślenia, tym bardziej, że może stać się przyczyną swego rodzaju obsesji, lęków, czy kompleksów na tym punkcie. Warto działać zanim będzie za późno, a ten czas może nas zaskoczyć. Nie odkładajmy zatem problemu, lecz zastosujmy szereg dostępnych metod. Bogaty wybór kosmetyków oraz domowych metod z pewnością może pomóc, jednak eksperci medycyny estetycznej wskazują mezoterapię jako najbardziej skuteczny sposób na poradzenie sobie z wypadającymi włosami i powolnym łysieniem. Ten prosty, małoinwazyjny zabieg może okazać się prawdziwym remedium na nasze dolegliwości. Na czym polega? Skąd w ogóle bierze się to zjawisko?

Dlaczego włosy wypadają?

O jednoznaczne wskazanie przyczyny takiego stanu rzeczy jest niezwykle trudno. Przede wszystkim należy odróżnić łysienie i nadmierne wypadanie włosów od zwykłego zjawiska fizjologicznego, jakim jest naturalne wypadanie niewielkiej ilości włosów u każdego człowieka. Kiedy jednak zauważymy niepokojące ubytki, to przyczyn należy poszukać przede wszystkim w podstawowych działaniach, jakimi mogliśmy spowodować to zjawisko. Do takich zaliczamy między innymi nadmierne farbowanie, zaburzenie właściwego odżywiania i niedobór niezbędnych do funkcjonowania organizmu składników, suszenie za pomocą wysokiej temperatury lub częste używanie prostownicy czy palenie papierosów, które może spowodować niszczenie włosa i jego matowienie, a w efekcie wypadanie. Za niebezpieczne należy uznać szczególnie diety wiążące się z radykalnym spadkiem masy ciała, które oprócz szkód, jakie mogą wyrządzić dla ogólnego stanu zdrowia, w perspektywie kilku miesięcy mogą również doprowadzić do nadmiernej utraty owłosienia, także skóry głowy.

Do łysienia i podobnych zjawisk mogą się również przyczynić choroby, z którymi się borykamy. Za takie eksperci uważają grzybicę skóry owłosionej głowy, łojotokowe zapalenie skóry głowy, zaburzenia hormonalne, toczeń rumieniowaty układowy lub łysienie plackowate – chorobę autoimmunologiczna, w której organizm atakuje sam siebie. Za to zjawisko może odpowiadać także poród, ze względu na obniżenie poziomu estrogenu w organizmie młodej matki oraz geny, gdyż skłonności do łysienia możemy odziedziczyć po przodkach – nazywamy to wówczas łysienie androgenowym.

Bez względu na podejrzenia, jest to zjawisko, które należy potraktować jako alarm naszego organizmu co powinno stanowić impuls do konsultacji z odpowiednim specjalistą i podjęcia działań w celu zaprzestania dalszego postępu. Nie powinno to stanowić powodu do wstydu, co jest często pozostałością po przekonaniach naszych ojców i matek, którzy coraz uboższe owłosienie skóry głowy traktowali jako hańbę dla swojego wyglądu.

Podstawowe metody leczenia

Wraz z biegiem czasu i powszechniejszym dostępem do informacji, zjawisko to stało się normalnym schorzeniem, o którym możemy spokojnie rozmawiać z bliskimi i traktować je jak kaszel lub inne powszechne objawy poszczególnych chorób. Rozwinęły się także metody „walki” z tym zjawiskiem.
Do najpopularniejszych należy stosowanie wszelkiego rodzaju specyfików kosmetycznych takich jak szampony, odżywki lub inne preparaty, które szczególnie zachwalane są przez błyszczące kreacje reklamowe. Owszem, do poprawy sytuacji często wystarczy odpowiednia dieta, higiena i właściwa pielęgnacja, jednak w większości przypadków problem może okazać o wiele bardziej złożony. Wszelkiego rodzaju specyfiki z apteki jak chociażby dostępny na receptę i przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn finasteryd również może zawieść, a my nadal przed lustrem będziemy przeglądać naszą zubożałą czuprynę. Wiele osób decyduje się na zagęszczenie włosów poprzez niechirurgiczne przymocowaniu w miejsce łysiny specjalnej mikroskóry, w której znajdują się indywidualnie dobrane do pacjenta włosy. Na rynku dostępna jest również o wiele bardziej radykalna możliwość w postaci przeszczepu włosów, bardzo popularna szczególnie wśród mężczyzn, którzy są gotowi podróżować na tego typu zabiegi nawet kilka tysięcy kilometrów do krajów, gdzie jest to bardziej popularna praktyka. Co jednak z osobami, które nie są gotowe na takie działania?

Mezoterapia igłowa

Za najbardziej skuteczną metodą na nadmierne wypadanie włosów lub łysienie w zakresie medycyny estetycznej jest uważana mezoterapia igłowa. Polega ona na podaniu za pomocą cienkiej igły małych dawek specjalnie przygotowanych koktajli odżywiających włosy lub środki farmakologiczne. W mezoterapii igłowej głowy najczęściej podaje się osocze bogatopłytkowe lub specjalistyczne preparaty do leczenia łysienia plackowatego i bliznowaciejącego. Efektem jest wzmocnienie i zagęszczenie osłabionych włosów co przejawia się w zwiększeniu ich objętości oraz mniejszej podatności na wszelkiego rodzaju złamania lub uszkodzenia. Następuje również pobudzenie krążenia, poprawienie ukrwienia skóry głowy i rewitalizacja mieszków włosowych co przyspiesza znacząco porost nowych włosów i zatrzymanie procesu wypadania istniejących.

Jest to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej. Sam zabieg przeprowadzany jest w sterylnym otoczeniu, a miejsce na głowie, w którym wykonywana jest aplikacja substancji aktywnej jest odpowiednio wcześniej znieczulane co gwarantuje pełen komfort w trakcie trwania i nie powinien się wiązać z bólem, choć jest to oczywiście kwestia subiektywna. Do przeciwwskazań należy m.in. choroba nowotworowa, ciąża, a niektórzy specjaliści odradzają zabieg także w trakcie karmienia piersią. Zazwyczaj do osiągnięcia pełnego efektu koniecznych jest kilka wizyt w klinice w ustalonych wcześniej odstępach czasu. W przypadku terapii skóry głowy ta liczba jest zazwyczaj przewidywana na 4-5 wizyt w ciągu maksymalnie miesiąca. Koszt jednej wizyty powinien mieścić się w przedziale od 500 do 1300 złotych, jednak zależy on przede wszystkim od renomy danej kliniki, sprzętu wykorzystywanego do zabiegu i doświadczenia specjalisty. Zalecamy odrzucenie najtańszych rozwiązań, które często nie gwarantują długotrwałego, satysfakcjonującego efektu, jaki możemy uzyskać w miejscach o uznanej marce.

W związku z tak dużym dostępem do metod, które mogą przybliżyć nas do rozwiązania problemu nadmiernego wypadania włosów, nie należy unikać tego tematu. Choć wcześniej postrzegany jako wstydliwy, dziś traktowany jest jako normalne zjawisko, z którym spotykamy się w życiu codziennym. Przykład płynie chociażby od celebrytów czy znanych sportowców, którzy coraz częściej decydują się na zabiegi zagęszczania, mezoterapia lub chirurgicznego przeszczepu włosów. Warto postawić na komfort i zadowolenie z własnego wyglądu, jakie będzie nam towarzyszyć podczas każdego spojrzenia w lustro.

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog