Lekarstwo na blizny i zmarszczki?

[mkdf_dropcaps type=”normal” color=”#f55549″ background_color=””]Międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, New York University i innych, opublikował swoje spostrzeżenia dotyczące potencjału miofibroblastów, co daje nowe możliwości uzdrawiania uszkodzonej skóry bez bliznowacenia.[vc_empty_space height=”23px”]

Manipulacja komórkowa

Poprzez zmianę miofibroblastów, które zwykle przekształcają się w blizny, naukowcy zapoczątkowali łańcuch zdarzeń doprowadzających do regeneracji komórek tłuszczowych i ostatecznie ‘normalniej’, nieuszkodzonej skóry.

Badacze tłumaczą, że zasadniczo mogą manipulować procesem gojenia się ran w taki sposób by prowadził do regeneracji skóry zamiast powstania blizny. Sekretem jest regeneracja w pierwszej kolejności mieszków włosowych. Następnie w odpowiedzi na sygnały z mieszków dochodzi do regeneracji adipocytów.

Miofibroblasty uważano zazwyczaj za niezdolne do przekształcania się w inne typy komórek. Badania te pokazują jednak, że istnieje możliwość wpływania na te komórki tak, aby mogły być skutecznie i trwale przekształcone do adipocyców. Dowodem na to jest odkrycie przez naukowców białka morfogenetycznego kości będącego czynnikiem, który przesyła informację z włosów do miofibroblastów, aby przekształciły się w komórki tłuszczowe. Badacze odnaleźli ten sygnalizator zarówno dla myszy, jak i komórek ludzkich keloidów.

Badacze doszukują się możliwości wykorzystania wyników ich badań w wielu zastosowaniach, gdzie istotną rolę odgrywa utrata adipocytów. Należą do nich: leczenie ran, HIV, a także wynikające z wieku głębokie zmarszczki.

Nasze odkrycia mogą potencjalnie przenieść nas w stronę nowej strategii regeneracji adipocytów w pokrytej zmarszczkami skórze, co może doprowadzić nas do zupełnie nowych zabiegów anti-aging„, jak wyjaśnia George Cotsarelis, główny badacz z Uniwersytetu w Pensylwanii.

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog