Komórki tłuszczowe pracują na różne "zmiany" w ciągu dnia

Nowe badania w czasopiśmie “Scientific Reports” podają że, komórki tłuszczowe w organizmie człowieka mają własne zegary wewnętrzne i wykazują rytmy okołodobowe wpływające na kluczowe funkcje metaboliczne.
Naukowcy prowadzeni przez Dr. Jonathana Johnstona z Uniwersytetu w Surrey przeprowadzili pierwszą w historii analizę rytmów okołodobowych w ludzkim tłuszczu pobranym od osób odizolowanych od codziennych zmian środowiska.
Przed wejściem do laboratorium uczestnicy przeszli przez regulowane cykle snu i czuwania oraz mieli wyznaczony czas na posiłki, utrzymywali tę rutynę przez kolejne trzy dni. Następnie przeszli przez 37 godzinną tak zwaną “stałą rutynę” w czasie trwania której nie doświadczyli codziennych zmian w cyklach: jasno-ciemno czy też sen-czuwanie. Biopsja tkanki tłuszczowej zostały przeprowadzona poanalizie ekspresji genów w sześcio-godzinnych odstępach.
Naukowcy zidentyfikowali 727 genów w tkance tłuszczowej, które wyrażają własny rytm okołodobowy, a wiele z nich odpowiada za kluczowe funkcje metaboliczne.
Dr Johnston powiedział: “To jest pierwszy raz, kiedy udało nam się zidentyfikować takie rytmy w ludzkim tłuszczu. Daje nam to możliwość zebrania większej ilości informacji na temat zmian ludzkiego metabolizmu w ciągu dnia i ewentualnie, dlaczego organizm przetwarza żywność w inny sposób w ciągu dnia a w inny w nocy.”

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog