Dlaczego żywność przetworzona przyczynia się do tycia?

Ludzie jedzący wysoce przetworzone pokarmy dostarczają więcej kalorii i zyskują przez to na wadze, czego nie można powiedzieć o ludziach jedzących minimalnie przetworzone produkty. Różnica ta była widoczna nawet wtedy gdy obie grupy miały taką samą liczbę kalorii i makroskładników.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z NIH jest pierwszym wyrywkowym badaniem sprawdzającym skutki spożywania silnie przetwarzanej żywności zgodnie z definicja systemu klasyfikacji NOVA.

Naukowcy chcieli dowiedzieć się czy to przetworzona żywność jest problemem i czy ludzie ją spożywający mieli wcześniej problemy zdrowotne. Choć zbadana została mała grupa ludzi, badanie i tak wykazało znaczne zmiany pomiędzy grupą spożywającą minimalnie przetworzone pokarmy i tą, która spożywa wysoce przetworzone. Pokazało ono również, że ta druga grupa je za dużo kalorii.

Jedząc produkty przetworzone zjadamy przeciętnie 500 kalorii więcej niż powinniśmy i przybieramy ok 0,9 kg, podczas gdy nieprzetworzona żywność powoduje utratę wagi.
Niewielkie różnice w poziomach białka między dietami w tym badaniu, mogą potencjalnie wyjaśnić prawie połowę różnicy w ilości spożywanych kalorii.

Z biegiem czasu ilość kalorii może się zwiększyć a te dodatkowe kilogramy mogą przyczynić się do wystąpienia niechcianych chorób. Badanie takie jak to jest ważnym elementem i może pomóc ludziom nauczyć się sprawdzać żywność zanim ją kupią.

SC Beauty Magazine

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog