Dlaczego nasza skóra się starzeje?

Fakt pojawiania się zmarszczek wraz z wiekiem jest nam znany, ale zastanówmy się dokładnie dlaczego te zmarszczki się pojawiają?

Źródłem piękna i młodego wyglądu skóry są aktywne proteiny obecne we wszystkich warstwach skóry i na każdym poziomie organizacji komórkowej. Proteiny posiadają precyzyjnie określone i unikalne funkcje, z których każda ma pomóc w utrzymaniu optymalnej aktywności metabolizmu komórkowego.

Aktywne białka tworzą podstawową strukturę skóry i właśnie im zawdzięcza ona zdrowy i młody wygląd, jędrność i elastyczność. Jednak po 30. roku życia białka te ulegają stopniowej degradacji, zaś procesy metaboliczne ulegają spowolnieniu; mamy do czynienia z procesem glikoksydacji, podstawowym mechanizmem starzenia się skóry.

Glikoksydacja to połączenie procesów glikacji i oksydacji komórkowej. Zjawiska te, ściśle ze sobą powiązane, są odpowiedzialne za degradację aktywnych protein. Elementami biorącymi udział w glikacji są glukoza, proteiny i wolne rodniki.

Glukoza, zwana też paliwem krwi, to podstawowy cukier, zużywany przez komórki naszego ciała do produkcji energii. Procesy przetwarzania glukozy w energię powodują powstawanie toksycznych pochodnych, odpowiedzialnych za glikację aktywnych protein. Glukoza i jej pochodne wchodzą w reakcje z białkami skóry, tworząc produkty zaawansowanej glikacji, zwane AGE (Advanced Glycation End-products). Wytwarzanie AGE prowadzi do zmian struktury i spadku aktywności biologicznej białek glikowanych. Na każdym etapie glikacji i wytwarzania AGE powstają wolne rodniki, przyspieszające ten proces.

Naukowcy prześcigają się w opracowywaniu nowych kompleksów zatrzymujących młodość w skórze. Jak doskonale wiemy głównymi składnikami aktywnymi są najczęściej: tripeptyd, tetrapeptyd oraz heksapeptyd.

Wszystkie one aktywizują czynnik wzrostu oraz aktywizują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog