Dietetyczny hit sezonu – soki ze świeżych owoców i warzyw

Dieta wzbogacona o przeciery owocowo-warzywne podobno potrafi czynić cuda, od smukłej sylwetki począwszy na wzroście energii i reperacji zdrowia skończywszy. 

Skąd taki boom? Wszystko za sprawą Joe Crossa, autora i bohatera filmu dokumentalnego Gruby, chory i prawie martwy (ang. Fat, Sick and Nearly Dead). Australijczyk zmagający się z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi postanowił przetestować na sobie 60 dniową kurację opartą jedynie na skokach warzywno-owocowych. Na prawie dwa miesiące dosłownie porzucił zwykłe jedzenie. Jak sam twierdzi – Moje ciało zaczęło dawać mi sygnały, że powinienem zadbać o siebie, coś zmienić w swojej diecie. Już wcześniej próbowałem diety opartej na sokach, ale nigdy nie przez tak długi czas – przyznaje Cross.

Wraz z obejrzeniem dokumentu narodziła się nowa generacja „fanatyków soków”. Dotychczas dietetyczny dziennik amatora koktajli obejrzało pięć milionów ludzi, na których historia zrobiła ogromne wrażenie. – Wiele osób pytało mnie, dlaczego zdecydowałem się na soki, czy nie można po prostu zacząć jeść świeżych owoców i warzyw. Cóż, przygotowując jeden sok wykorzystujemy znacznie więcej składników, niż moglibyśmy spożyć jedząc je w zwykłej postaci – tłumaczy Joe Cross.

Jakie są zalety takich soków? Z racji tego, że mieszanki przygotowywane są zarówno z owoców jak i warzyw stanowią prawdziwy zastrzyk witamin, minerałów i składników odżywczych. Poza tym spożywanie soków daje organizmowi szansę na odpoczynek do pracy jaką jest trawienie przetworzonego jedzenia. Co więcej, zdrowe paliwo pomaga walczyć z dolegliwościami oraz chorobami.

Jak dawkować zdrowotne „papki”? W zależności od oczekiwań i efektów które chcemy osiągnąć. Aby odświeżyć codzienne manu wystarczy zastąpić jedne posiłek dziennie świeżym sokiem warzywno-owocowym. Jeśli natomiast borykamy się z problemami i nadwagą, to podobnie jak Cross powinniśmy skorzystać z 60 dniowej diety opartej tylko i wyłącznie na takich mieszankach.

W zależności od potrzeb, naszego stanu zdrowia i opinii lekarza, zachęcam do tego, aby przez kilka lub kilkanaście dni spożywać jedynie soki, świeże owoce i warzywa, pić dużo wody i herbatek ziołowych. Dzięki temu szybko można stracić na wadze, nasza skóra odzyskuje zdrowy wygląd i blask. Taka dieta pozwala również wzmocnić układ odpornościowy – tłumaczy znawca sokowej diety.

Początkowo „papki” nie zachęcają wyglądem, o smaku nie wspomniawszy. Dlatego specjalista proponuje do warzywnych koktajli dodawać jabłka bądź imbir. Samo przechowywanie też do najprostszych nie należy, ponieważ można je magazynować w lodówce od 24 do 48 godzin. Pojemnik z napojem należy uzupełnić do pełna i szczelnie zamknąć. Istnieje opcja zamrożenia mieszkanki, lecz należy to zrobić zaraz po przygotowaniu, pamiętając że rozmrażanie również musi odbywać się w lodówce.

Co sądzicie o diecie promowanej przez Joe Crossa? Czy soki warzyno-owocowe, których rzekomą mocą zachłysnęły się celebryci z całego świata, Polski nie wyłączając, rzeczywiście mogą znacząco wpłynąć na kondycję zdrowotną człowieka? Czekamy na wasze opinię!

Źródło: PAP Life

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog