Depilacja laserowa. Rzeczy, które musisz wiedzieć

Pozbycie się nadmiernego owłosienia skóry to nadal wstydliwy temat w naszych rozmowach. Choć zdaje się, że depilacja na stałe weszła w zasady codziennej higieny ciała, niechętnie wymieniamy się poradami i doświadczeniami w związanymi z różnymi metodami na niechciane włoski. Do gabinetów coraz częściej zgłaszają się klientki i klienci, którzy zostali „uzbrojeni” w szereg fałszywych, nie mających potwierdzenia w faktach informacji, budzących obawy, a nawet odstraszających i zniechęcających do skorzystania z tej metody pozbycia się zbędnego owłosienia na nogach, czy w okolicach bikini. Postanowiliśmy zebrać kilka kluczowych rzeczy, które musisz wiedzieć przystępując do najpopularniejszej profesjonalnej metody depilacji, czyli depilacji laserowej.

1. Depilacja laserowa to profesjonalny zabieg

Przystępując do depilacji laserowej pamiętaj, że jest to profesjonalny zabieg. Polega on na uszkodzeniu brodawki włosa, która zaopatruje go w substancje odżywcze i umożliwia jego wzrost. W celu skutecznego usunięcia włosa, światło musi zostać pochłonięte przez melaninę, która jest zgromadzona w opuszce włosa i łodydze. Dochodzi do termicznego uszkodzenia mieszków włosowych i zmniejszenia zdolności regeneracyjnych poprzez destrukcję naczyń włosowatych bez uszkodzeń okolicznych tkanek.

2. Konieczne jest wykonanie kilku zabiegów

Pomimo profesjonalnego charakteru zabiegu nie pozwala on na trwały efekt po jednorazowej wizycie w wybranej klinice. Oczywiście, każde kolejne spotkanie ze specjalistą będzie skutkowało coraz mniejszą ilością odrastających włosków, lecz aby całkowicie pozbyć się owłosienia należy zarezerwować sobie czas na 5-6 wizyt w odpowiednich odstępach czasowych. Dokładna ilość zależy od obszaru, jaki chcemy wydepilować, stopnia owłosienia, odcienia włosów oraz ich kondycji i powinna zostać uprzednio skonsultowana ze specjalistą. Innym ważnym czynnikiem wpływającym na przebieg całkowitej depilacji jest też standard, jakiego używa laser wykorzystywany podczas zabiegu. Tutaj również warto sprawdzić uprzednio podstawowe informacje dotyczące urządzenia. Zdecydowanie dłużej zajmie nam bowiem osiągnięcie rezultatu z wykorzystaniem popularnych laserów IPL lub rubinowych, od tych działających z pomocą laserów długo-impulsowych Nd:YAG czy też operujących falą o długości 810nm, który jest wskazywany przez wielu ekspertów jako najskuteczniejszy z opcji dostępnych na rynku.

3. Ważne jest odpowiednie przygotowanie

Skuteczność zabiegu zależy również od właściwego przygotowania. konieczne jest przeprowadzenie obszernego wywiadu kosmetologicznego. Zabiegu nie wykonujemy u osób chorych na nowotwór, u kobiet w ciąży i karmiących piersią, u chorych na padaczkę,  lub z infekcjami bakteryjnymi, grzybiczymi bądź wirusowymi. Wykluczona jest również świeża opalenizna, przyjmowanie leków i ziół światłouczulających. Ważne jest także, aby w trakcie serii depilacji laserowej zrezygnować z innych mechanicznych metod usuwania owłosienia takich jak wosk, depilator, czy pasta cukrowa. Należy też wykluczyć czy pacjent nie choruje na żadne schorzenia powodujące nadmierne owłosienie np. hirsutyzm czy hipertrychoza.

4. Depilacja laserowa to trwała metoda na pozbycie się owłosienia

Choć to dosyć powszechna wiedza, to warto podkreślić, że depilacja laserowa to najlepsza metoda na długotrwały efekt gładkiej skóry. Odpowiednia ilość zabiegów, w przerwach, które były wcześniej skonsultowane ze specjalistą powinna nam zapewnić trwały, dożywotni efekt w przypadku nawet 90% depilowanych włosków. Oczywiście jest to też zależne od jakości samego zabiegu i urządzeń do niego wykorzystywanych, jednak z pewnością żadna inna z metod nie gwarantuje tak długotrwałych rezultatów i komfortu jaki wynika z trwałej depilacji. Najlepsze efekty uzyskiwane są w przypadku ciemnych włosów. To właśnie ciemne odcienie są bogate w tak potrzebną do powodzenia całego procesu melaninę – ciemny pigment, który pochłania wiązkę lasera. Włoski blond, siwe czy rude ubogie w ten element mogą być problemem i nie gwarantują powodzenia całkowitej depilacji.

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog