Czy ćwiczenia i dieta wystarczą, aby schudnąć?

Najlepszą metodą na pozbycie się zbędnych kilogramów jest aktywność fizyczna oraz dobrze zbilansowana dieta. Niejednokrotnie w odchudzaniu musi jednak pomóc medycyna i zastosowanie odpowiednich zabiegów.

Do otyłości prowadzą złe nawyki żywieniowe (dieta bogata w cukry oraz tłuszcze), czynniki psychologiczne (m.in. zajadanie stresu), predyspozycje genetyczne (brak genów odpowiadających za prawidłową przemianę materii). Na problemy z wagą mają także wpływ choroby metaboliczne i zaburzenia hormonalne.

Ćwiczenia i dieta

Aktywność fizyczna oraz dobrze dobrana dieta pozwolą cieszyć się upragnioną zgrabną sylwetką. Należy pamiętać, że jedynie połączenie ćwiczeń i diety wpłynie na spadek wagi.

Ważne! Sama aktywność fizyczna nie wystarczy w procesie odchudzania – osoby, które ćwiczą, ale wciąż nie zwracają uwagi na to, co jedzą – mogą tyć.

Rozpoczynając odchudzanie, warto zasięgnąć opinii dietetyka, który dobierze właściwą dietę. Jak pokazują badania, w procesie chudnięcia dieta ma o wiele większe znaczenie niż ruch – wysiłek fizyczny powoduje spalanie tkanki tłuszczowej, jednakże wymaga sporo czasu oraz wysiłku. Wykluczenie zaś z jadłospisu produktów wysokokalorycznych o dużej zawartości cukru i tłuszczu jest prostsze.

Ważne! W celu wspomożenia przemiany materii warto sięgnąć po suplementy diety.

Balon żołądkowy – wskazania

Czasem w procesie odchudzania musi pomóc medycyna – balon żołądkowy to nieinwazyjny sposób poprawienia sposobu odżywiania. Metoda zalicza się do nieoperacyjnych sposobów walki z otyłością. Balon żołądkowy to swoistego rodzaju „program odchudzający”, którego zadaniem jest pomóc pacjentowi nabyć zdrowych nawyków żywieniowych, skutkujących utratą wagi.

Metoda stosowana jest przy:

  • otyłości,
  • nadwadze,
  • braku rezultatów ze stosowania medykamentów odchudzających,
  • jako pierwszy etap przed leczeniem chirurgicznym (m.in. bypassem żołądkowym).

Ważne! Zaimplementowany do żołądka balon wpływa na ograniczenie łaknienia i tym samym potrzebę dostarczania organizmowi pokarmu.

Zabieg z ZLipo

Osobom, które pomimo stosowania ćwiczeń nie mogą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej zlokalizowanej m.in. na brzuchu, plecach, biodrach, nogach, ramionach – polecany jest zabieg kriolipolizy. Tkanka tłuszczowa kumulująca się w wymienionych miejscach jest niezmiernie trudna w redukcji. Zabieg kriolipolizy, polegający na procesie zamrożenia komórek tłuszczowych w temperaturze (od – 5 do – 10 stopni C) – aparat Zimmer ZLipo pozwala na nieinwazyjne zmniejszenie lokalnych odtłuszczeń. Na poddawanym leczeniu obszarze oddziałuje się zróżnicowanymi, co do wielkości aplikatorami. Poprzez zastosowanie niskich temperatur komórki tłuszczowe ulegają zjawisku destrukcji, następnie zostają poprzez działanie naturalnych procesów metabolicznych wydalone na zewnątrz (proces ten trwa zwykle 10 – 12 tygodni).

Rezultaty przeprowadzonej terapii kriolipolizy utrzymują się do 9 miesięcy. Efekty zabiegu mogą być trwałe, łączy się to jednak ze zmianą stylu życia, a także wprowadzeniem odpowiednich nawyków żywieniowych oraz ruchowych (czas utrzymywania efektów zabiegu zależny jest od konsekwencji postępowania).

Operacje bariatryczne

Gdy dieta nie przynosi spodziewanych efektów na ratunek przychodzi chirurgia – operacje bariatryczne to najbardziej efektywna metoda leczenia otyłości III stopnia (tzw. olbrzymiej).

Do operacji beriatrycznych zalicza się:

  • opaska,
  • rękawowa resekcja żołądka,
  • wyłączenie żółciowo – trzustkowe,
  • by – pass żołądkowy.

Ważne! Leczenie chirurgiczne jest ostatecznym rozwiązaniem, a nie „drogą na skróty” w procesie odchudzania. Jest poprzedzone leczeniem zachowawczym z wykorzystaniem diety oraz farmakoterapii.

Podsumowanie

Skuteczne odchudzanie nie jest szybkim odchudzaniem. Najważniejsza jest wytrwałość oraz konsekwencja. Chcąc schudnąć i utrzymać wagę trzeba być cierpliwym, zdeterminowanym i umieć rezygnować z pokus.

SC Beauty Magazine

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog