Dieta jest ważna! Szczególnie w święta

Jakbym miała mało na głowie, postanowiłam zorganizować Święta Bożego Narodzenia u nas w domu. Generalnie nie był to najlepszy pomysł, bo nasze mieszkanie nie należy do największych a zdecydowaną większość miejsca zajmuje nasza pięcioosobowa rodzina. Nie przemyślałam tego pomysłu, ale kiedy teściowa weszła mi na ambicję podczas rozmowy telefonicznej, ja postanowiłam wziąć to na klatę. Dlatego teraz przede mną gotowanie, pieczenie, sprzątanie i przyklejanie uśmiechu w wigilijny wieczór, kiedy to moje szwagierki będą mi wydawać złote rady na temat tego, jak powinnam żyć.

Ale nawet w ten magiczny czas warto zachować czujność. W Święta Bożego Narodzenia, gdy wszędzie unosi się zapach ciast i różnego rodzaju wypieków, wyjątkowo łatwo o odejście od prawidłowej diety i żywienia. Niestety wiem coś o tym. Nie powiem, że mam żelazną wolę i niestety, od czasu do czasu odbija się to na moim zdrowiu. I wyglądzie cery.

Nie liczę kalorii i nie jestem sztywna, ale niestety ciasto z kremem potrafi skutecznie zniszczyć moją, cerę w niecałą dobę, rujnując wszystkie pozytywne efekty, na które bardzo długo pracowałam. W tym wpisie chciałabym Was przestrzec i przypomnieć jak ważna jest zdrowa dieta, szczególnie w święta, gdy pokus jest tak wiele.

Jesteś tym, co jesz. I jeśli w Święta Bożego Narodzenia napełnisz się pustymi kaloriami i napojami gazowanymi, nie będziesz musiała czekać długo na efekty. Na zdrową skórę składa się bardzo wiele czynników, ale jednym z najistotniejszych jest to, co dostarczamy naszemu organizmowi od środka.

Dieta odgrywa również fundamentalną rolę w leczeniu chorób skóry. Badania pokazują, w jaki sposób kontrola wagi może odgrywać znaczącą rolę w kontrolowaniu łuszczycy. Według aktualnych badań u pacjentów z łuszczycą częściej występują: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, otyłość i zespół metaboliczny. Tymczasem u osób chorych na łuszczycę, zmiana trybu życia (zdrowa dieta i uprawianie ćwiczeń fizycznych) spowodowała, że obszary zarażone zmniejszyły się znacząco.

Ponad to badania pokazują, że stosowanie niskoglikemicznej diety przez 12 tygodni może pomóc w pozbyciu się trądziku. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób spotykających się z tym problemem nie wierzy we własne wyzdrowienie, a równocześnie brakuje im samozaparcia do wprowadzenia długoterminowych zmian.

No dobra, ale co to znaczy zrównoważona dieta? Unikanie śmieciowego jedzenia, tak i co dalej? Musimy pamiętać o istnieniu 5 grup żywnościowych (warzywa, owoce, ziarna, białko i nabiał). Nierzadko zapomina się o tym, że schodzenie z wagi (o ile chcecie się odchudzać) nie polega na wiecznie zrzędliwym samopoczuciu, które pojawia się wtedy, gdy wybieramy takie produkty, które nie są bogate. Wcale nie trzeba ograniczać spożywania posiłków aby schudnąć, wystarczy dobrze dobierać dietę i ćwiczyć regularnie.

Zrównoważona dieta, to taka, w której zawierają się produkty z wszystkich pięciu grup żywieniowych. Wiadomo, że każdy organizm jest inny, więc najlepszą opcją będzie indywidualna konsultacja dietetyczna i spersonalizowana dieta. Jedno jest pewne, nadmiar ciasta i słodyczy – nie służy nikomu! Jasne, są różnego rodzaju zabiegi, które pomogą w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej, ale ja jestem zdania, że lepiej zmieniać nawyki na dobre niż walczyć z efektami tych złych.

Ale jak to wszystko ma się do Świąt Bożego Narodzenia? To takie drobne przypomnienie, abyśmy nie zapominały o sobie nawet na jeden wieczór. Wypieków i dań jest dużo, ale czy naprawdę warto psuć efekty tego, na co pracowałyśmy przez cały rok?

Jeśli potrzebujecie dodatkowej motywacji, chętnie Wam opowiem o tym, co dzieje się u mnie, gdy się zapomnę. Jeśli zjem za dużo sztucznych ciast następnego dnia moja cera jest sucha i wyskakują na niej nieestetyczne wypryski. Jeżeli przesadzę z czerwonym winem na mojej twarzy już po paru godzinach wyskakują czerwone, bolesne plamy. Ich zaleczenie trwa zwykle parę tygodni. Czy chwila przyjemności jest tego warta?

Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj publikacje ekspertów

odwiedź nasz blog